Mezi možnými favority na letošní cenu za ekonomii figuruje už několik let například John Taylor, ekonom ze Stanfordské univerzity, o němž se uvažuje i jako o novém šéfovi americké centrální banky (Fed). Je autorem takzvaného Taylorova pravidla, které popisuje vztah mezi inflací, hospodářským růstem a monetární politikou centrálních bank. Dalším potenciálním kandidátem je bývalý šéf Fedu Ben Bernanke, který zkoumá měnové příčiny velké hospodářské krize z třicátých let.
Naprostou většinu dosavadních nositelů ocenění tvoří ekonomové ze Spojených států, většina se zabývala makroekonomikou. Jen jednou, v roce 2009, získala Nobelovu cenu za ekonomii žena. Loni ji obdrželi britsko-americký ekonom Oliver Hart a Fin působící rovněž v USA Bengt Holmström. Ocenění dostali za svůj příspěvek k teorii kontraktu, která zkoumá způsoby, jimiž ekonomičtí aktéři uzavírají vzájemné smlouvy.
Minulý týden byli postupně oznámeni laureáti Nobelových cen za medicínu, fyziku, chemii, literaturu a za mír. Na vyznamenané čeká finanční odměna ve výši devíti milionů švédských korun (24 milionu Kč) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.
vjn hej