Nezaměstnaných je nejméně za 19 let, ceny rostou nejvíc za 5 let

09.10.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. října (ČTK) - Nezaměstnaných je v Česku nejméně za 19 let. O práci se v září ucházelo 284.915 lidí a nezaměstnanost klesla na 3,8 procenta. Podle analytiků se trh práce začíná přehřívat a povede to k tlaku na růst mezd a poté i na růst cen. Spotřebitelské ceny přitom v září rostly meziročně nejrychleji za posledních pět let, vzhůru je ženou potraviny v čele s máslem. Ukázala to dnešní data Úřadu práce ČR a Českého statistického úřadu. Další statistická čísla upozornila na srpnové zrychlení růstu průmyslu i stavebnictví, přičemž hlavní zásluhu na růstu průmyslu tentokrát neměly automobilky, ale energetika.

Pracovní trh v září ožil, skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu. Sezonní práce nadále pokračovaly a zároveň doznívala turistická sezona. To vše přispělo k dalšímu snížení nezaměstnanosti, loni v září byla o 1,4 procentního bodu vyšší. Lidí bez práce bylo v září o 11.911 méně než v srpnu a o 93.343 méně než před rokem. Nabídka volných míst se opět rozšířila, úřady práce jich evidují 206.081. Neboli na jedno volné místo připadá 1,4 uchazeče, přičemž ve 22 okresech je to méně než jedna.

Podle analytiků čísla o nezaměstnanosti naznačují, že se trh práce začíná přehřívat. To povede k tlaku na zvýšení mezd, což následně podpoří spotřebu domácností a růst cen. Nezaměstnanost by přitom měla klesat i v dalších měsících, na konci roku pak mírně stoupne. Trh práce se podle analytiků stává brzdou dalšího růstu celé ekonomiky.

Spotřebitelské ceny v září v Česku meziročně stouply o 2,7 procenta, tempo tedy zrychlilo ze srpnových 2,5 procenta a je také nejrychlejší od listopadu 2012. Ceny táhnou vzhůru zejména potraviny. Nejkřiklavěji rostoucí potravinou je máslo, které za rok zdražilo o 55 procent a za poslední měsíc téměř o desetinu. Průměrná zářijová cena kostky másla dosáhla 57,36 koruny. Dražší byla ale i vajíčka, mléko, sýry, pečivo, maso, ale také vodné, stočné či elektřina. Ve srovnání se srpnem spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta, což způsobily zejména levnější dovolené na konci letní sezony.

Analytici po dnešních datech o inflaci počítají s tím, že bankovní rada České národní banky v listopadu zvýší úrokové sazby. Vzhledem k očekávanému setrvání inflace nad dvěma procenty v příštím roce pak očekávají i několikeré zvýšení sazeb. \"Listopadové zvýšení sazeb ČNB je hotová věc. Otázkou zůstává, kolikrát zvýší ČNB sazby v příštím roce. My očekáváme dvakrát,\" uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Průmysl se po červencových dovolených rozjel naplno a v srpnu zrychlil meziroční růst na 5,8 procenta po červencových 3,3 procenta. Tahounem růstu ale nebyly automobilky, nýbrž energetika. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stoupla o 14,1 procenta, zatímco produkce motorových vozidel o 5,2 procenta. Analytik ČSOB Petr Dufek u automobilů upozornil na pokles nových zakázek o 1,7 procenta. Na první pohled jde jen o drobné zakolísání, nicméně už trend z předchozích měsíců naznačoval, že největší expanzi má možná už automobilový průmysl za sebou. Výrobní kapacity produkující nejúspěšnější modely jsou naplněné a prostor k dalšímu růstu je jen omezený, dodal.

V srpnu se dařilo také stavební výrobě, která zrychlila meziroční růst na 1,9 procenta z červencových 1,8 procenta. K růstu pomohlo pozemní stavitelství. Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka se pořád nedaří ve větší míře rozjet čerpání peněz z evropských fondů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK