MF v souvislosti s tím na konci září vyzvalo Specializovaný finanční úřad, aby zkontroloval zvýšení ceny u tuzemských producentů másla i u hlavních obchodníků na maloobchodním trhu. Cílem kontroly bude posoudit oprávněnost zdražení másla kvůli růstu nákladů, zjistit změny v objemech dodávek z Česka a z dovozu a také případné odlišnosti cen podle původu másla. Podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana to bude znamenat vyšší administrativní nároky na producenty, přesto s kontrolou souhlasí.
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) souvisí rostoucí cena másla s tím, že na globálním trhu se potkala vyšší poptávka s nedostatkem suroviny k výrobě másla. Na ukončení režimu mléčných kvót v EU navázala mléčná krize, kdy klesla výroba mléka v EU i Austrálii či na Novém Zélandu, což jsou hlavní světoví producenti. Naproti tomu Čína letos zvýšila poptávku po másle i mléčných výrobcích.
Ministr již dříve uvedl, že za zvýšení ceny můžou částečně obchodní řetězce, které si z másla nechávají až polovinu peněz. Nemusí však jít pouze o obchodní řetězce, ale i o další přeprodej mezi mlékárnami a finálním prodejem. Podle obchodníků ale řetězce za drahé máslo nemůžou.
V ČR se za letošních prvních šest měsíců výroba mléka snížila o 1,8 procenta na 1,495 miliardy litrů. Produkci kromě Vysočiny zvýšili už jen farmáři na jihu Moravy, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.
Cena másla je v současnosti přitom v přepočtu na průměrnou mzdu nižší než na počátku 90. let minulého století. Na druhou stranu je ovšem dražší než například v roce 2013. V roce 1989 si bylo možné za průměrnou výplatu koupit 371 kostek másla, v roce 1991 to bylo jen 189 kostek a v roce 2013 pak 698 kostek másla. Dnes lze za průměrnou výplatu koupit 489 kostek.