Novela reaguje na předloňský verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS). Z něj vyplývá, že poskytování dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu je výkonem veřejné správy, a proto se na něj vztahuje správní řád.
Na poskytování dotací a návratných výpomocí ze státního rozpočtu se podle novely použije správní řád, některé otázky se však upraví odlišně a použití části ustanovení správního řádu bude vyloučeno. Ministerstvo financí navrhlo zavést jednostupňové správní řízení. V něm by se žadatel o dotaci nebo návratnou finanční výpomoc nemohl proti rozhodnutí, kterým bude ukončeno správní řízení, odvolat ani proti němu podat rozklad. Vyloučena má být i obnova řízení. Zůstane však možnost poskytovatele dotace nebo půjčky ze státního rozpočtu provést přezkumné řízení. Účastník řízení bude mít také možnost obrátit se na soud.
Terčem kritiky senátorů se stalo kromě jiného to, že nebude možné poskytovat dotace ze státního rozpočtu bez předchozí výzvy. Senátor Zdeněk Nytra (ODS) to dokumentoval na případu, kdy například ve škole spadne střecha a obec nebo kraj nebudou mít peníze na opravu. I kdyby některé ministerstvo chtělo poskytnout dotaci, nebude to podle něj možné, protože na to nebude vypsaná výzva. A pokud by ji ministerstvo vypsalo, bude se do ní moci přihlásit jakákoli obec, popsal. \"Já musím konstatovat, že ta novela je potřebná, ale ne v této podobě, je prostě napsaná špatně,\" řekl.
Ministr financí Ivan Pilný (ANO) potvrdil že vládní návrh neobsahuje možnost poskytovatele poskytovat dotace bez předchozí výzvy. Takovýto postup by podle něj byl netransparentní a potenciálně prokorupční. Zdůraznil však, že zachovává současný panující stav. Argumentoval tím, že pokud nastanou mimořádné události, třeba živelné katastrofy, řeší se přímo ze státního rozpočtu. \"Kdybychom měli řešit Vrbětice tím, že budou žádat o dotace, kam bychom došli,\" poznamenal v souvislosti s výbuchy tamních skladů s municí v roce 2014.
Poslanci už při schvalování ve Sněmovně neschválili pozměňovací návrh Vladislava Vilímce (ODS), který chtěl umožnit poskytování návratných finančních výpomocí na základě individuálních žádostí. S jeho návrhem už tehdy Pilný nesouhlasil.
Novela ve Sněmovnou přijaté podobě také stanoví, že na dotace do vědy a výzkumu se nemají vztahovat některá ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech.