\"Vypadá to jako paradox. Světový finanční systém nabírá na síle díky solidnímu hospodářskému růstu, příznivému vývoji na finančních trzích a nízkým úrokovým sazbám. Ale navzdory těmto příznivým podmínkám se začínají rýsovat hrozby v podobě rostoucí finanční zranitelnosti,\" uvedl ředitel odboru MMF pro měnové a kapitálové trhy Tobias Adrian.
Nízké úrokové sazby podle fondu vedou k růstu dluhů a tlačí investory k nákupům rizikovějších aktiv. \"Ačkoliv zvýšený zájem o riziko a hledání výnosů jsou vítaným a zamýšleným důsledkem nekonvenčních opatření v měnové politice, jsou zde hrozby v případě, že tyto trendy zajdou příliš daleko,\" upozorňuje MMF.
Přední centrální banky se nyní nacházejí v různých fázích měnové politiky. Zatímco americká centrální banka (Fed) již od konce roku 2015 zvyšuje úroky, centrální banky v eurozóně a Japonsku stále drží některé úrokové sazby v záporném pásmu a pokračují v rozsáhlých nákupech dluhopisů.
\"Příliš rychlá úprava měnové politiky by mohla způsobit nechtěné turbulence na finančních trzích,\" varuje MMF. Zároveň však upozorňuje, že příliš dlouhé udržování mimořádně uvolněné měnové politiky může vést k růstu finančních rizik.
V úterý měnový fond zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok, v obou případech o 0,1 procentního bodu proti předchozí prognóze. Na letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,6 procenta, na příští rok pak se zrychlením na 3,7 procenta.