Dokumentární akreditiv je nejčastěji využíván při obchodování se zahraničím. Namísto hladké platby převodem na bankovní účet prodávajícího v tomto případě nechává kupující u své banky otevřít neodvolatelný dokumentární akreditiv sloužící k zajištění platby ve prospěch prodávajícího.
Co je to akreditiv a kdy ho použít
Podstatou dokumentárního akreditivu je, že se výstavce (banka) na žádost povinného (příkazce) zavazuje oprávněnému (beneficientovi) oproti včas předloženým dokumentům, které jsou v souladu s akreditivními podmínkami, vyplatit částku až do výše akreditivní sumy. Výplatu provádí na účet příkazce a příkazce za to bance platí sjednanou odměnu. Pokud musí příkazce u banky složit určité finanční prostředky před otevřením akreditivu, jedná se o akreditiv krytý.
Tipy a triky: Řízení pohledávek v malé a střední firmě
Když obchodujete se zahraničím a nikoho neznáte
V případě, kdy podnikatel obchoduje se zahraničím a akreditiv v jeho prospěch otevírá zahraniční banka, již podnikatel nezná, nemá s ní vztah a nemůže posoudit její bonitu, může požadovat, aby do transakce vstoupila také česká banka. Tím je eliminováno riziko teritoria (country risk) vystavující banky v zemi kupujícího. Česká banka pak může být k beneficientovi ve vztahu banky avizující, anebo je možné, aby převzala platební povinnost vystavující banky; potom je bankou potvrzující.
Avizující banka nepřebírá povinnost vystavující banky, pouze odpovídá za správnost provedeného oznámení o otevření akreditivu zahraniční bankou, tj. aviza. Dokumenty předepsané akreditivními podmínkami předkládá beneficient vystavující bance a ta také provádí v jeho prospěch výplatu částky akreditivu.
Naproti tomu potvrzující banka přebírá povinnost vystavující banky vůči beneficientovi vedle banky vystavující. Beneficient může požadovat výplatu u banky vystavující anebo banky potvrzující. Pokud potvrzující banka beneficientovi vyplatí v souladu s akreditivními podmínkami stanovenou částku, má právo na náhradu vůči vystavující bance (tzv. hojení).
Když to chcete standardizovaně
Akreditiv je vždy otevírán v písemné formě, buď v listinné podobě, anebo prostřednictvím SWIFT .
Mezinárodní obchodní komora v Paříži již od roku 1933 vydává písemná zpracování zvyklostí a pravidel pro dokumentární akreditivy, která jsou pravidelně revidována. V současné době se používají Jednotné zvyklosti a pravidla pro dokumentární akreditivy vydané v roce 2007, tzv. UCP600 (Uniform Customs and Practice for Documentary Credits), těmto pravidlům přecházela revize z roku 1993 označovaná jako UCP500. Pravidla jsou pro akreditiv použitelná, pokud na ně akreditiv výslovně odkazuje.
Je-li však akreditiv otevřený prostřednictvím SWIFT, měl by se řídit Jednotnými zvyklostmi a pravidly pro dokumentární akreditivy automaticky. Lokální právo země výstavce se pak uplatní pouze pro právní otázky, které Jednotnými pravidly upraveny nejsou.
Když chcete eliminovat rizika
Již při sjednávání dokumentárního akreditivu jako platebního nástroje ve smlouvě je vhodné definovat, jakou bankou má být akreditiv vystaven, protože beneficient podstupuje riziko této banky i riziko sídla země banky. Beneficient si musí být jistý, že dokáže akreditivní podmínky splnit.
Tipy a triky: Jak se vyhnout nezaplacení faktury?
Pozor na podmínky
Protože je dokumentární akreditiv abstraktní, a tudíž nezávislý na kontraktu mezi příkazcem a beneficientem, může se paradoxně stát, že beneficient dodá zboží nebo službu a splní všechny povinnosti vyplývající ze smlouvy, ale zaplaceno přesto nedostane, protože nesplnil podmínky předepsané akreditivem. Proto lze doporučit, aby byl návrh akreditivu, včetně veškerých akreditivních podmínek, doby platnosti a způsobu čerpání předem odsouhlasen beneficientem a jeho bankou.