\"Jediným možným řešením, jak odstranit jeřáb visící přes hranu takzvaného sdruženého objektu elektrárny směrem k vodní hladině dolní nádrže, bylo podle odborníků řízené sesunutí jeřábu do nádrže,\" uvedl Sobol. Hasiči použili nafukovací vaky, které jeřáb nadlehčovaly a postupně posouvaly k hraně objektu, ze které se pak vlastní vahou sesunul do nádrže. Hasiči na hladinu instalovali norné stěny a sorpční hady, aby mohli zachytit provozní tekutiny, které by mohly z jeřábu uniknout.
Technici a hasiči zahájili už o víkendu zajišťovací a přípravné práce. \"Zároveň jsme pracovali na získání všech potřebných posudků a povolení. Příprava i práce v terénu byly velmi náročné, vše probíhalo v režii hasičů,\" řekl Sobol. Příprava spuštění jeřábu na dno nádrže byla podle Sobola náročná a technici kvůli bezpečnosti nic nepodcenili. \"Odborníci jeřáb důkladně zaměřili, speciální dálkově ovládanou ponorkou zmapovali stav pod hladinou a vypočítali pravděpodobné místo dopadu jeřábu,\" řekl.
Odborníci nyní znovu použijí dálkově řízenou ponorku, aby zjistili, jak to pod vodní hladinou vypadá. \"Jeřáb zatím zůstane ležet na dně nádrže. O termínu a způsobu jeho odstranění se rozhodne později,\" dodal Sobol.
Jeřábník zemřel v pátek poté, co se při manipulaci převrátil autojeřáb. Nehoda se stala při pravidelné revizi česel. Okolnosti havárie vyšetřuje policie. \"S velkou pravděpodobností si vyšetřování vyžádá několik týdnů až měsíců, protože bude třeba zpracovat odborné znalecké posudky. Zatím můžeme jen upřesnit, že jeřábnické práce byly poskytnuty dodavatelsky externí firmou a za Skupinu ČEZ si nejsme vědomi porušení žádných technologických ani legislativních postupů,\" uvedl Sobol.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, která hraje důležitou roli v tuzemské energetické soustavě, je od páteční nehody jeřábu na dolní nádrži mimo provoz. Její turbíny budou podle Sobola spuštěny \"v řádu několika dní\". Ekonomické dopadu zastavení provozu zatím nelze vyčíslit, dodal.
Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Dlouhé stráně dodávají elektřinu ve špičkách, ale působí i jako stabilizátor české energetické soustavy, která je jednorázově zatěžována kolísající výrobou z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů.