Barkindo věří, že pokračující posilování světové ekonomiky povede k růstu spotřeby i cen ropy. Proto jsou podle něj nezbytné další investice do ropného průmyslu.
\"Společně s těžaři mimo OPEC musíme pokračovat v investicích, aby s námi světové společenství a světová ekonomika mohly počítat jako se spolehlivými dodavateli ropy,\" uvedl.
OPEC by měl podle Barkinda nadále posilovat vztahy s nečlenskými zeměmi, jako je například Rusko. Převis nabídky nad poptávkou na trhu s ropou v uplynulých letech vedl k výraznému poklesu cen. OPEC se proto loni dohodl, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558.000 barelů denně.
Barkindo dnes uvedl, že rovnováha mezi nabídkou a poptávkou na trhu s ropou se obnovuje čím dál rychlejším tempem. Dohoda o omezení těžby je prozatím sjednaná do konce března příštího roku, spekuluje se však o jejím prodloužení.
Ruský prezident Vladimir Putin začátkem října uvedl, že dohoda by mohla být prodloužena do konce roku 2018. Podle Barkinda těžařské země berou tento návrh vážně a snaží se dospět ke konsensu ohledně prodloužení dohody před příštím zasedáním, které se uskuteční 30. listopadu.
\"V současnosti je těžké říci, co bude v listopadu rozhodnuto,\" uvedl Barkindo. \"Bude to záviset na řadě faktorů, zejména pak na tom, jak daleko pokročíme ve svém záměru sladit nabídku s poptávkou,\" dodal.