Pojišťovny mají po vichřici hlášeny škody za desítky milionů Kč

30.10.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. října (ČTK) - Pojišťovny mají po nedělní vichřici nahlášeny tisíce škod za mnoho desítek milionů korun. Nejčastěji jde o poškozené střechy, škody následkem pádu stromu, ale i vytopené sklepy. Vyplývá to z vyjádření největších pojišťoven na dotaz ČTK. Nahlášené škody budou podle nich rychle přibývat.

Česká pojišťovna měla k dnešní desáté hodině nahlášeno téměř 2000 škod za celkem 50 milionů korun. \"Počet škod bude samozřejmě narůstat s tím, jak se lidé postupně vzpamatovávají, začínají sčítat škody a kontaktovat pojišťovnu. Dnes evidujeme desetinásobný nárůst hovorů na zákaznickou linku,\" řekla ČTK mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Kooperativě již v průběhu neděle klienti na infolinku nahlásili první stovky škod. Nyní registruje téměř 700 škod. \"Předběžně odhadujeme, že tyto škody přesáhnou 50 milionů Kč. Očekáváme, že v průběhu týdne nám klienti nahlásí většinu škod a celkové škody budou několikanásobně větší,\" uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Likvidátoři AXA očekávají stovky škod v řádech milionů korun. Mezi prvními nahlášenými škodami převládají poškozené střechy a rozbitá okna. Vzhledem k tomu, že vichřice Herwart byla na řadě míst doprovázena vydatným deštěm, nejsou podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky výjimkou ani zatopené sklepy. Samostatnou kapitolou pak budou škody na automobilech, které byly poškozeny polámanými stromy, podotkl.

Nejvíce škod má Česká pojišťovna nahlášeno zatím ze Středočeského (přes 500) a Ústeckého kraje (zhruba 300). Nejčastěji jde o poškozené střešní krytiny a střešní okna. Dalšími typickými škodami jsou ty, které vzniknou v důsledku pádu stromů či větví na stavby a automobily. Likvidátoři pojistných událostí se často také setkávají se škodami, které souvisí s dětskými atrakcemi, jako jsou třeba trampolíny a houpačky, které mají lidé na zahradách, dodala Buriánková.

Nedělní vichřice Herwart zasáhla celé Česko a vyžádala si dva lidské životy. Na Třebíčsku spadl strom na ženu a v Jičíně na staršího muže. Například na Sněžce rychlost větru dosahovala rychlosti až 180 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. V Krkonoších vichřice poničila tisíce metrů krychlových dřeva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK