\"Není problém to dřevo vytěžit, problém bude ho prodat. To bude asi nejzávažnější věc,\" předpokládá Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí se sídlem v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Právě v Přibyslavi zaznamenali meteorologové v neděli nejsilnější poryvy větru na Vysočině, foukal rychlostí až 125 kilometrů v hodině.
Družstvo spravuje 5700 hektarů lesů, ročně z nich těží kolem 40.000 metrů krychlových dřeva. \"Roční těžbu máme na zemi, zhruba dvojnásobek toho, co bylo před deseti roky po Kyrillovi,\" řekl Svoboda ČTK po prvních dnešních prohlídkách porostů. Kde byla mokřejší půda, jsou stromy vyvrácené, na sušších pozemcích přelámané. V lesích je pořád nebezpečno. \"Počítáme s tím, že požádáme státní správu o zákaz vstupu lidí do lesů,\" uvedl.
\"Lesy utrpěly hodně,\" potvrdil Karel Klíma, prokurista Lesního družstva obcí Měřín na Žďársku. Rozsah polomů se podle něj zatím určit nedá. \"Z toho, co vidím, odhaduji, že to bude asi obnášet minimálně polovinu roční těžby,\" uvedl před polednem. Spolu s kůrovcovou kalamitou to je podle něj pro lesníky vražedná kombinace. \"Poslední takovou větší pohromu jsme měli při orkánu Kyrill, ale v té době nebyl takový přetlak dříví na trhu,\" podotkl. Družstvo se stará skoro o 1000 hektarů lesů a zhruba stejně velkou rozlohu obecních lesů má v odborné správě.
Poničené jsou také lesy na Pelhřimovsku a na Jihlavsku. V lesích města Jihlavy jsou tisíce metrů krychlových polámaných a vyvrácených stromů.
\"Už první zjištění napovídá, že to bude nemalá kalamita,\" uvedl jednatel Správy městských lesů Václav Kodet. Při terénním průzkumu lesníci vyvěšují upozornění na vzniklé nebezpečí. Veřejnost by podle Kodeta do lesů rozhodně chodit neměla. Správa městských lesů Jihlava má v péči 4000 hektarů lesů. Od dnešního rána dělníci pracují na uvolnění nejdůležitějších cest.