Guvernér zároveň upozornil, že na trhu práce česká ekonomika vyčerpala všechny rezervy a mzdy rostou téměř dvouciferným tempem. \"Takže těch důvodů je u nás doma pro zpřísnění měnové politiky dostatek,\" uvedl. Dodal, že česká ekonomika je \"nad svým potenciálem\".
Centrální banka dnes v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,5 procenta z 3,6 procenta odhadovaných v srpnu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,4 procenta z předchozích 3,2 procenta.
Důvodem pro zvýšení sazeb je podle analytiků právě nečekaně silný růst ekonomiky, rostoucí mzdy a inflace a rychlé zdražování nemovitostí. \"Spotřebitelé by zvedání sazeb měli pocítit na růstu sazeb u hypotečních úvěrů, a to jak nových, tak při refinancování. Konkurence bank může způsobit, že hypoteční sazby porostou o něco pomaleji než sazby ČNB. V případě spotřebitelských úvěrů očekáváme útlum ještě větší,\" uvedl například analytik BH Securities Martin Vlček.
Podle Lukáše Hendrycha z auditorské a poradenské společnosti BDO se zvýšení sazeb nejdříve projeví u úvěrů s variabilní úrokovou sazbou. Nejčastěji mají tyto úvěry podnikatelé a firmy, takže negativní dopad pocítí jako první. \"Nelze očekávat, že by zvýšení sazeb ČNB mělo v krátkodobém horizontu dopad na zvyšování úročení na běžných a spořících účtech, zde si ještě chvíli počkáme,\" uvedl.
Koruna v reakci na krok ČNB posílila před 14:00 na 25,51 koruny za euro, což byla nejsilnější hodnota za čtyři roky. Po tiskové konferenci guvernéra Rusnoka ovšem oslabila až k 25,73 koruny za euro. \"Důvodem oslabení koruny je skutečnost, že představitelé ČNB v uplynulých týdnech vyvolali až příliš silná očekávání ohledně razance dalšího utahování měnových šroubů, která dnes zcela nenaplnili,\" uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
ČNB v nové prognóze také zvýšila odhad vývoje inflace. Inflace setrvá po většinu roku 2018 podle nové prognózy nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB a následně by se měla vrátit ke dvěma procentům. \"K návratu inflace k cíli přispěje vedle posílení kurzu koruny i zvyšování úrokových sazeb, které bude ale brzděno kvantitativním uvolňováním Evropské centrální banky. Kurz posílí díky zpřísňování domácí měnové politiky vůči měnové politice v eurozóně,\" uvedl Rusnok.
Bankovní rada zvýšila úrokové sazby již na počátku srpna, a to poprvé od února 2008. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu. V září rada nechala sazby beze změny. Ekonomové očekávají další zvyšování sazeb. \"Díky pozitivnímu ekonomickému vývoji bude růst sazeb v dalších čtvrtletích pokračovat, jelikož současný stav tuzemské ekonomiky si vyžaduje přísnější nastavení měnové politiky,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
ČNB dnes zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na jedno procento. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.
Rusnok dnes také oznámil, že v první zprávě o inflaci v roce 2018, která bude v únoru, obnoví ČNB zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru. Zveřejňování odhadů pozastavila ČNB v listopadu 2013 v souvislosti se zavedením kurzového závazku.