Průmyslová výroba v Česku v září zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po srpnovém zvýšení o 5,8 procenta, uvedl Český statistický úřad. K růstu nejvýrazněji přispěly energetika a výroba vozidel. Ekonomové odhadovali nižší růst. Průmysl tak podle nich překonal očekávání.
\"Zářijový růst tuzemského průmyslu se opírá o globální růst poptávky, o solidní a po letech opět plošný růst eurozóny i o poptávku domácí. Situace bude příznivá i v dalších měsících,\" uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Za celý letošní rok podle něj průmysl vykáže růst o zhruba pět procent.
Vývoj průmyslu podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura naznačuje, že česká ekonomika nadále zůstává ve výborné kondici a zároveň je už ale růst příliš vysoký. \"Budoucí ochlazení průmyslové produkce potažmo celé ekonomiky očekáváme na straně klíčového automobilového segmentu, neboť poptávka po automobilech v Evropě se pravděpodobně bude postupně blížit k bodu svého nasycení. Zatím však důvod k pesimismu nevidíme,\" uvedl.
Na základě indikátorů a vývoje nových zakázek by měly i podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera podmínky v průmyslu zůstat dále optimistické. \"Otázkou zůstává rychlost zpomalování výroby automobilů, na kterou dopadá již vysoká srovnávací základna a vytížení kapacit včetně nedostatku vhodné pracovní síly, což ztěžuje další navyšování výroby,\" uvedl.
Průmyslovou výrobu podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela podporuje i obnovená investiční aktivita firem. \"Vzhledem k současnému nedostatku pracovní síly se domníváme, že investice budou silné i v následujících měsících. Firmy se budou přizpůsobovat rostoucí poptávce a budou rozšiřovat své výrobní kapacity. Nicméně budou nuceny investovat tak, aby nemusely přijímat nové zaměstnance,\" uvedl. Podle něj by za celý rok měla průmyslová výroba stoupnout o 5,6 procenta.