Analytici: Stavebnictví nestačí poptávce, povolování je dlouhé

06.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. listopadu (ČTK) - Stavební výroba zaostává za poptávkou a neodpovídá prosperitě české ekonomiky. Důvodem je neúnosně dlouhé stavební řízení. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví za první tři čtvrtletí meziročně vzrostlo o 2,2 procenta, tempo růstu však od konce června klesá. Pozemní stavitelství zpomaluje růst a inženýrské vytrvale propadá, dodali analytici.

\"Stavební produkce v Česku zaostává za poptávkou a neodpovídá současné prosperitě české ekonomiky. Na vině je zejména vadná legislativa, která neúnosně prodlužuje stavební řízení a neumožňuje developerům a dalším podnikatelům pružně reagovat na sílící poptávku,\" uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Česká ekonomika podle posledních údajů ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,7 procenta.

Podle Kovandy by mohla částečné zlepšení přinést novela stavebního zákona, která začne platit od Nového roku. Pomoci by měla hlavně pozemnímu stavitelství. \"V inženýrském stavebnictví se zase projevují první vlaštovky rychlejšího čerpání peněz z fondů EU, kterými jsou projekty v této oblasti hojně spolufinancovány,\" doplnil Kovanda.

Za samotné září stavební výroba meziročně klesla o 1,1 procenta, naposledy se snížila v únoru. Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška obor upadl do předčasné podzimní letargie. \"Při rozdělení na pozemní a inženýrské činnosti je patrné, že první jmenovaná skupina zpomaluje růst a druhé se nedaří vymanit z dlouhodobého propadu. Problém přitom již není podle všeho v nízkém objemu povolených staveb, ale v jejich neustále odkládaném zahajování. Stavebnictví tedy bylo z pohledu HDP ve třetím čtvrtletí jednoznačnou brzdou české ekonomiky,\" podotkl.

Pozemní stavitelství, tedy hlavně stavba bytů, kanceláří, průmyslových hal a skladů, do konce září meziročně vzrostlo o 6,2 procenta. Naopak inženýrské stavitelství, tvořené z velké části dopravní infrastrukturou, o 7,1 procenta kleslo.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš uvedl, že zářijový pokles o 1,1 procenta sice nevypadá dramaticky, ale je potřeba vzít v potaz nízkou srovnávací základnu. Loni v září podle ČSÚ stavebnictví kleslo o 5,2 procenta. \"Výsledky měsíce září nenaplnily optimismus, který byl ještě v červnu. Za první pololetí stavebnictví vzrostlo o 3,2 procenta, což sice znamenalo nízký růst, ale byl tady aspoň stoupající trend. Již od následujícího měsíce se ale křivka opět zlomila,\" uvedl. Za alarmující označil hodnotu nově vypsaných veřejných zakázek pro stavební firmy. Do konce září jejich objem meziročně klesl více než o polovinu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK