Zářijová výroba průmyslových podniků zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po srpnovém zvýšení o 5,8 procenta, přičemž tahounem růstu byla zejména energetika a výroba aut. Údaje podle analytiků navíc naznačují, že průmysl se bude pozitivně vyvíjet i v dalších měsících. Jako riziko ovšem vnímají vývoj ve zmíněném automobilovém průmyslu, kde začíná být trh nasycený.
Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda upřesnil, že zářijový růst průmyslu ovlivnil globální růst poptávky, solidní růst eurozóny i domácí poptávka. Podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura se ale v budoucnu čeká ochlazení průmyslové produkce potažmo celé ekonomiky na straně klíčového automobilového oboru, protože poptávka po autech v Evropě se zřejmě bude \"postupně blížit k bodu svého nasycení\". \"Zatím však důvod k pesimismu nevidíme,\" uvedl Pour. Dosavadní vývoj průmyslu podle něj naznačuje, že česká ekonomika zůstává ve výborné kondici.
Stavební výroba jí však neodpovídá, na vině je podle analytiků zejména špatná legislativa, která prodlužuje stavební řízení a neumožňuje developerům a dalším podnikatelům pružně reagovat na sílící poptávku.
Podle ČSÚ stavebnictví za první tři čtvrtletí sice meziročně vzrostlo o 2,2 procenta, v září ale meziročně kleslo o 1,1 procenta, přičemž naposledy se snížilo v únoru. \"Při rozdělení na pozemní a inženýrské činnosti je patrné, že první skupina zpomaluje růst a druhé se nedaří vymanit z dlouhodobého propadu. Problém přitom již není podle všeho v nízkém objemu povolených staveb, ale v jejich neustále odkládaném zahajování,\" uvedl k výsledkům analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj tak stavebnictví z pohledu HDP bylo ve třetím čtvrtletí jednoznačnou brzdou české ekonomiky.
Naproti tomu výsledky maloobchodních tržeb, které v září kromě tržeb z prodeje aut zrychlily meziroční růst na 6,2 procenta ze srpnových 4,8 procenta, překonaly očekávání analytiků. Silný růst tržeb by podle nich měl pokračovat i v dalších měsících, kdy ho podpoří výplaty odměn a bonusů před Vánocemi, které by letos měly být díky prosperitě ekonomiky rekordní.
Podle analytiků k růstu tržeb pomáhá nízká nezaměstnanost, rychle rostoucí mzdy a vysoká spotřebitelská důvěra. Přitom spotřebitelský optimismus Čechů je podle nich už nyní blízko dosavadních maxim a i v mezinárodním kontextu je růst maloobchodních tržeb v ČR výrazně vyšší než ve většině zemí Evropské unie.
\"V souhrnu za celý letošní rok lze počítat s růstem maloobchodu přes pět procent,\" doplnil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.