\"Čeká nás jednání naší politické rodiny, socialistů,\" připomněl Kažimír novinářům. Jednotu své evropské politické \"rodiny\" v této věci má totiž za velkou hodnotu. Kažimír je místopředsedou slovenské strany Směr-SD premiéra Roberta Fica, která je v EU součástí socialistické frakce. Dalším možným socialistickým kandidátem je portugalský zástupce v euroskupině Mário Centeno.
Zisk pozice v čele euroskupiny, zatím v zásadě neformálního uskupení ministrů financí zemí platících eurem, by pro zemi jako je Slovensko nebo Portugalsko byl podle Kažimíra bezpochyby významný. Slovenský ministr ale připomněl, že zatím není u konce ani debata o tom, jaký přesně profil by měl nástupce Nizozemce Jeroena Dijsselbloema v čele euroskupiny mít.
Součástí nyní začínajících úvah o reformách podoby Evropské unie a hospodářské a měnové unie je totiž i třeba možnost, že by v budoucnu v čele formalizovanější euroskupiny seděl \"ministr financí EU\", který by byl i členem či místopředsedou Evropské komise.
\"Existuje také možnost stálého předsedy euroskupiny či dalšího pokračování praxe, že to bude jeden z ministrů financí,\" vypočetl Kažimír.
O tom, kdo výrazného nizozemského politika v čele schůzek euroskupiny nahradí, by se mělo rozhodnout zřejmě už v prosinci. Způsob není přesně daný, euroskupina samotná nemá zatím přesná jednací pravidla, velmi pravděpodobně se ale budou ministři o novém předsedovi svých schůzek rozhodovat hlasováním.
Mezi často zmiňovaná jména patří i lucemburský ministr Pierre Gramegna či lotyšská ministryně Dana Reizniece-Ozolaová. Menší šance má nejspíš Ital Carlo Padoan či francouzský ministr Bruno La Maire, uvedl dnes server Politico.