K růstu zisku za všechna tři čtvrtletí přispěly podle ČEZ prodeje akcií skupiny MOL a nemovitostí. Analytici ale očekávali ještě výraznější růst čistého zisku, a to až na 17,8 miliardy.
V daném období podle firmy poklesly ceny vyrobené elektřiny a rostly náklady na emisní povolenky, a proto klesl provozní zisk EBITDA oproti loňsku o šest procent na 41,1 miliardy korun.
Pozitivně zapůsobil na výsledky ČEZ nárůst výroby proudu v jaderných a větrných elektrárnách. Výroba elektřiny z větrných, solárních a malých vodních elektráren stoupla až o čtvrtinu, podle firmy především díky nárůstu výroby ve větrných parcích v Rumunsku a akvizicím větrných zdrojů v Německu. Meziročně také stoupl téměř o třetinu prodej zemního plynu koncovým zákazníkům.
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce vzrostla za první tři čtvrtletí meziročně po očištění o klimatické a kalendářní vlivy o 3,6 procenta. U velkoodběratelů činil nárůst 4,1 procenta a u domácností 3,8 procenta, v čemž se podle ČEZ odráží dobrá kondice českého hospodářství.
Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy také v období od ledna do konce září podobně jako neočištěný zisk meziročně rostl, ale mírněji - o čtyři procenta na 17,3 miliardy. Celoroční výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy dnes firma ČEZ potvrdila na úrovni 19 miliard korun. Loni očištěný zisk dosáhl 19,6 miliardy. Výhled provozního zisku EBITDA firma snížila z 53 na 52 miliard korun.