Na Zlínsku hrozí rozšíření nákazy afrického moru prasat

07.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Luhačovice (Zlínsko) 7. listopadu (ČTK) - Na Zlínsku hrozí rozšíření afrického moru prasat mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou pachovými a elektrickými ohradníky. Situace v souvislosti s chorobou se v uplynulých dnech výrazně zhoršila a je vůbec nejvážnější od vypuknutí nákazy letos v červnu. ČTK to dnes v Luhačovicích, kde se koná mezinárodní odborný seminář věnovaný africkému moru prasat, řekl předseda komise pro zahraniční spolupráci Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Ježek.

Virus je podle něj v populaci černé zvěře nadále aktivní a šíří se. Mohou za to mimo jiné zvířata, která dokázala chorobu přežít a nyní jsou pravděpodobně jejími přenašeči. V ohnisku nákazy bylo dosud odloveno 143 prasat a dalších 43 odchyceno do klecí. Zatímco v září se mezi takto ulovenými a odchycenými divočáky objevil pouze jeden nakažený jedinec, na začátku listopadu už jich bylo 15.

\"Je to podle našeho názoru velká část, která může zajistit přenos nemoci z oblasti ohraničené ohradníky,\" sdělil Ježek.

Riziko přenosu podle něj zvyšuje říje černé zvěře, která v těchto dnech začíná. Samci jsou při hledání říjných bachyní schopni překonávat několikakilometrové vzdálenosti. \"Existuje velká pravděpodobnost, že divočáci opustí ohraničený prostor, což bude mít za důsledek rozšíření zamořené oblasti,\" varoval Ježek.

Aktuálně je proto podle něj nejvhodnější doba k intenzivním odstřelům divočáků v ohnisku nákazy i v jejím okolí. Populaci černé zvěře uvnitř ohradníků je podle něj reálné snížit na absolutní minimum do konce roku. Odstřel kromě myslivců už tři týdny zajišťují i policejní odstřelovači, kteří už ulovili přes 50 divočáků. Aktuálně se podle Ježka pohybuje ve vysoce rizikové oblasti 50 až 60 divokých prasat. Dosavadní udržení nákazy v okruhu několika desítek kilometrů čtverečních považuje za velký úspěch.

Do lesů, polí a na polní cesty ve vysoce rizikové oblasti na Zlínsku mají lidé nadále zakázaný vstup. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na okraji Zlína. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata. Pro lidi není nebezpečná, může se však přenést do chovů prasete domácího.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK