Solární elektrárnu u brněnského letiště koupila Jufa za 1,7 mld

07.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 7. listopadu (ČTK) - Solární elektrárnu u brněnského letiště v Tuřanech koupila skupina Jufa podnikatelů Jana Chrenka a Jiřího Fasta od Letiště Brno. Prodej Brno Solar Parku dnes strany podepsaly po téměř třech letech jednání. Elektrárna o rozloze 40 hektarů a výkonu téměř 22 megawattů je čtvrtým největším solárním zdrojem v Česku, uvedla dnes v tiskové zprávě skupina Jufa. Podle Hospodářských novin byla cena transakce 1,7 miliardy korun.

\"Nákup jedné z největších českých solárních elektráren posunul investiční skupinu Jufa na třetí místo v rámci žebříčku majitelů fotovoltaických elektráren v Česku. Uspěli jsme v konkurenci tvořené deseti dalšími zájemci, mezi kterými byly i zahraniční infrastrukturální fondy, a to především díky transparentní vlastnické struktuře a našim zkušenostem s akvizicemi solárních elektráren,\" uvedl v tiskové zprávě spoluvlastník skupiny Jufa Jan Chrenko. Dosavadními majiteli elektrárny byly vedle Letiště Brno ještě SE Solar a Proxy - Finance.

Elektrárna se skládá z 90.000 kusů panelů a byla uvedena do provozu v letech 2009 a 2010. \"Brněnské letiště bylo průkopníkem spojení letiště a solární elektrárny. Výroba čisté energie pomáhá letištím zvýšit jejich udržitelnost a může nabídnout energii i v případě, že dojde k výpadkům sítě. Dnes podobné projekty využití solárních elektráren najdeme na letištích v Německu, Indii nebo USA. Věřím, že jsme ve skupině Jufa získali kvalitního partnera, který nám díky svým zkušenostem v oblasti obnovitelných zdrojů pomůže projekt dál rozvíjet,\" uvedl předseda představenstva Letiště Brno Jiří Filip.

Chrenko spolu s Fastem v Česku skupuje solární elektrárny od konce roku 2011. Zatím se jim jich podařilo získat 20. Nově je chtějí sdružovat pod společnou firmou Jufa. \"Chceme být co nejtransparentnější. Za vším stojíme jen my a banky,\" uvedl Chrenko.

O brněnskou elektrárnu se ucházelo hned několik známých hráčů, mimo jiné skupiny DRFG a Natland nebo podnikatel Tomáš Pitr.

Jufa nyní s nově nabytou elektrárnou vlastní zdroje o celkovém výkonu přes 52 megawattů, což jí podle listu v rámci tuzemského trhu zajišťuje celkové třetí místo. Jedničkou je od roku 2010 s výkonem 125,2 megawattu polostátní gigant ČEZ. Druhé místo patří společnosti Energy21, kterou loni koupil čínský investiční fond China-CEE, za kterým stojí tamní exportní banka.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK