Kartel OPEC a jeho spojenci včetně Ruska snižují produkci, aby omezili nabídku. Jejich nynější smlouva je v platnosti do března příštího roku. Výsledný růst cen sice vyvolává zvýšení nabídky ze zemí mimo OPEC, kartel ale stále očekává, že se jeho podíl na trhu dál zvýší.
Zpráva nezmiňuje očekávané ceny ropy. Loňská zpráva odhadovala průměrnou cenu v roce 2021 na 65 dolarů za barel. V pondělí se ceny vyšplhaly nejvýš od července 2015, barel ropy Brent stál více než 62 dolarů.
Poptávka po ropě OPEC v roce 2019 podle zprávy dosáhne 33,1 milionu barelů denně, Je to méně než uváděl loňský odhad 33,7 milionu barelů, ale bude to více než 32,7 milionu barelů denně, což je průměrný denní objem těžby v loňském roce.
Celosvětová poptávka by mohla v roce 2040 dosáhnout 111,1 milionu barelů denně. Pokud se ale mezitím výrazněji rozšíří elektromobily, může poptávka činit jen 108,6 milionu barelů denně. Ještě loni kartel odhadoval 109,4 milionu barelů denně.
Do roku 2040 se objem světové ekonomiky více než zdvojnásobí a spotřeba energií se zvýší o třetinu, píše se ve zprávě. Fosilní paliva budou energetickému mixu dominovat ještě desítky let, v roce 2040 by plyn a ropa měly mít dohromady stále více než 52procentní podíl. Podíl obnovitelných energií by měl i přes roční nárůst o 6,8 procenta i po dvou desetiletích tvořit pouze 5,4 procenta.
OPEC dnes také uvedl, že na svou pravidelnou schůzku 30. listopadu ve Vídni pozve i nečlenské státy, konkrétně je ale nejmenoval. Generální tajemník organizace Mohammed Barkindo řekl, že se jedná o prodloužení smlouvy o omezení těžby mezi členskými a nečlenskými státy OPEC na období po březnu 2018, kdy končí platnost nynější smlouvy.