Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 271.000, nejméně za téměř 20 let. Méně lidí bez práce než letos v říjnu bylo v Česku naposledy v prosinci roku 1997, a to asi 269.000.
Nezaměstnanost již zřejmě podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka klesla pod svou přirozenou úroveň. \"V dalších měsících bude nezaměstnanost dále klesat díky pokračujícímu růstu ekonomiky. Ke konci roku se však začne projevovat negativní sezonnost typická pro zimní měsíce,\" uvedl.
I když je podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče nízká nezaměstnanost jedním z hlavních cílů hospodářské politiky, nyní již nastala situace, kdy velmi nízká nezaměstnanost je pro ekonomiku brzdou. \"Nedostatek pracovní síly se pro firmy stává jednou z hlavních bariér další expanze jejich výrobní aktivity, výsledný tlak směrem k vyššímu růstu mezd se promítá také do inflačních tlaků a vede k potřebě zpřísnit měnovou politiku,\" uvedl.
Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda čeká, že na další rekord klesne míra nezaměstnanosti v listopadu, a to na 3,5 procenta. Zatímco zaměstnanci mají momentálně na trhu práce nejsilnější vyjednávací pozici za poslední dvě desetiletí, z hlediska zaměstnavatelů je stav trhu práce zásadní bariérou růstu, uvedl.
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že pokud by nová pracovní místa v nadcházejících měsících vznikala stejně rychle jako v letošním roce, tak by na jaře příštího roku vznikla situace, kdy by byl počet nabízených míst vyšší než počet nezaměstnaných. \"Druhou polovinu letošního roku nebude charakterizovat jen velmi nízká nezaměstnanost a rekordně vysoký počet nabízených míst, ale i velmi rychle rostoucí mzdy,\" řekl.