Ne každý to ví, ale kromě komunálních voleb lze volit i jinde než v místě trvalého bydliště. Řady českých voleb se navíc můžete často účastnit i mimo republiku. A to dokonce bez ohledu na to, zda se v cizině vyskytujete krátkodobě, anebo v ní rovnou žijete.
V jakémkoliv volebním okrsku na území ČR nebo ve zvláštním okrsku v zahraničí můžete s volebním průkazem hlasovat při volbách do Poslanecké sněmovny, do Evropského parlamentu (vyjma zahraničí) a při volbách prezidenta ČR.
Při hlasování do Senátu anebo zastupitelstev krajů se již taková možnost nenabízí, při nich můžete hlasovat pouze ve svém volebním obvodu. Pokud by však byl voličský průkaz vydán zastupitelským úřadem, je možné volit do Senátu v kterémkoliv volebním obvodu na území ČR.
U voleb do obecních zastupitelstev není možné volit skrze voličské průkazy.
- Co potřebujete k volbám mimo místo trvalého bydliště?
- Jak a kde zažádat o voličský průkaz?
- Co je to zvláštní seznam voličů a platí pro volby do zastupitelstev krajů a senátu?
Co potřebujete k volbám mimo místo trvalého bydliště?
- být starší 18 let,
- mít státní občanství ČR,
- občanský průkaz / cestovní pas,
- voličský průkaz / být zapsán na zvláštním seznamu voličů.
Jak a kde zažádat o voličský průkaz?
O průkaz lze zažádat už od chvíle, kdy jsou vyhlášeny termíny voleb. Krajské volby a první kolo voleb senátních byly vyhlášeny na pátek 20. září a sobotu 21. září 2024, případné druhé kolo senátních voleb se uskuteční pak v pátek 27. září a v sobotu 28. září 2024.
Žádat o voličský průkaz můžete u obecního úřadu v místě trvalého pobytu. Žádat na jakémkoliv obecním úřadu půjde až od voleb konaných v roce 2026.
Voličské průkazy jsou vydávány nejdříve 15 dnů před volbami. Při ztrátě nebo odcizení nelze vydat duplikát.
O voličský průkaz tak můžete zažádat už nyní, osobně máte čas do středy 18. září 2024 do 16:00, pro případné druhé kolo senátních voleb do středy 25. září 2024 do 16:00.
Vydání voličského průkazu se provádí bez poplatku.
Čas na podání písemné nebo elektronické žádosti je s doručením úřadu do 13. září 2024 do 16:00 (pro případné druhé kolo senátních voleb do 20. září 2024 do 16:00). O voličský průkaz je možno požádat také prostřednictvím Portálu občana. Žadatel pro tento způsob podání žádosti potřebuje disponovat elektronickou identitou a datovou schránkou, kterou si lze zřídit i při podávání žádosti.
Vyřídit voličský průkaz si můžete na krajském/obecním nebo zastupitelském úřadu v místě trvalého bydliště. Máte navíc hned několik možností, prostřednictvím kterých si lze zažádat. Vždy ale budete potřebovat vyplněnou žádost o voličský průkaz. Tu najdete na příslušných úřadech anebo ke stažení na jejich webových stránkách.
- Můžete zažádat písemně: o voličský průkaz můžete zažádat poštou, a to nejpozději 7 dní před začátkem voleb, tedy do 13. září 2024 (20. září 2024 pro druhé kolo senátních voleb), podpis musí být úředně ověřen.
- Dojdete si osobně: žádost podáte osobně v úředních hodinách na příslušném úřadu. To lze nejpozději do 18. září 2024 (pro druhé kolo pak 25. září 2024).
- Pošlete to elektronicky: přes datovou schránku, e-mailem anebo pomocí Portálu občana, žádost musí být opatřena uznávaným elektronickým podpisem, pak máte čas jen do sedmého dne před začátkem voleb, tedy do 13. září 2024 (20. září pro druhé kolo senátních voleb).
- Oficiální informace o voličských průkazech na stránkách Ministerstva vnitra ČR
Voličský průkaz si poté můžete nechat odeslat na vámi určenou adresu, nebo si pro něj na úřad zajít. Lze pro něj vyslat i třetí osobu. Té ale musíte udělit plnou moc, která musí být také úředně ověřená. Průkaz odevzdáte při volbě ve volební místnosti.
Volič zapsaný v zahraničí do zvláštního seznamu voličů může požádat pouze příslušný zastupitelský nebo konzulární úřad.
Voličský průkaz pro krajské a senátní volby
Voličský průkaz pro volby do krajských zastupitelstev vám umožňuje volit v kterékoliv volební místnosti na území kraje, v němž jste přihlášeni k trvalému pobytu. Voliči nemohou ve volbách do zastupitelstev krajů hlasovat na zastupitelském úřadě, ani jim zastupitelský úřad nevydá pro tyto volby voličský průkaz.
V případě voleb senátních můžete hlasovat pouze ve svém volebním obvodu. Pokud by však byl voličský průkaz vydán zastupitelským úřadem, je možné volit do Senátu v kterémkoliv volebním obvodu na území ČR.
Co je to zvláštní seznam voličů? Mohli jste se na něj zapsat pro krajské a senátní volby?
Nechat se připsat na zvláštní seznam voličů se vyplatí hlavně tehdy, když se dlouhodobě nacházíte v zahraničí, popř. tam máte nahlášené i trvalé bydliště. Žádost o připsání nebudete na rozdíl od voličského průkazu podávat v ČR, nýbrž na nejbližším zastupitelském úřadu v zahraničí.
Na zvláštní seznam voličů se můžete nechat zapsat jen kvůli volbám do Poslanecké sněmovny ČR, Senátu ČR nebo volbám prezidenta republiky. Nemůžete se na něj zapsat pro volby do krajských zastupitelstev.
Při zažádání bude třeba předložit písemnou žádost (není nutný úředně ověřený podpis), OP/pas kvůli doložení státního občanství ČR + ještě navíc doklad, který dokazuje, že bydlíte v okrese zmíněného zastupitelského úřadu v zahraničí (vízum, povolení k pobytu apod). Žádost zde mohli voliči podat nejpozději do 11. srpna 2024. V zahraničí pak vždy volíte na zastupitelském úřadu (konzulátu i velvyslanectví) v obvodu bydliště.
Důležité je navíc nezapomínat, že ve chvíli, kdy jste na zvláštní seznam voličů připsáni, automaticky dojde k vyškrtnutí vašeho jména z klasického seznamu voličů, který si vede příslušný krajský/obecní úřad v ČR. Jestliže se tedy někdy budete chtít do ČR vrátit, požádejte na zahraničním zastupitelství o vyřazení a nechte si o tomto úkonu vystavit potvrzení. Potvrzení pak bude třeba v Česku den před volbami odevzdat na příslušném úřadu, nebo rovnou v den voleb komisi.