Podnik se brání tím, že by na základě požadavků ČTÚ na nákladově orientované ceny musel výrazně zdražit, protože úřad do nákladů nově zahrnul i položky související se základními službami, které dosud částečně hradil stát, protože si jejich rozsah u pošty objednává. Jde například o udržení stávající pobočkové sítě, doručování do druhého dne a podobně. Zákazníci by podle pravidel ČTÚ například za obyčejný dopis zaplatili 25 korun namísto současných 16 korun.
Regulátor zároveň chce poště jako současnému držiteli licence nařídit, aby základní poštovní služby i v příštím roce dále zajišťovala. \"Důvodem pro tento postup je skutečnost, že Česká pošta nesplnila podmínky účasti ve výběrovém řízení, když nedoložila nákladovou orientaci cen základních služeb podle podmínek účasti ve výběrovém řízení. V takovém případě zákon umožňuje Radě ČTÚ rozhodnout o uložení předmětných povinností napřímo,\" uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
Pošta podle mluvčího Matyáše Vitíka splnila všechny podmínky výběrového řízení. \"ČTÚ v rámci výběrového řízení bezdůvodně odmítlo výpočet České pošty ohledně nákladově orientovaných cen. Základní poštovní služby si objednává stát a jejich úhradu řeší tzv. poštovní zákon. Přístup ČTÚ by vedl k tomu, že stát si objedná rozsah poboček i parametry doručování, ale vše pak zaplatí občané. Ceny České pošty splňují podmínku nákladové orientace, protože pokrývají všechny obvyklé tržní náklady. Pro razantní zdražení neexistuje žádný reálný důvod,\" dodal Vitík.
Pošta v současnosti čerpá od státu příspěvek na poskytování základních služeb vyplývajících z licence. Jeho výše letos může dosáhnout maximálně půl miliardy korun a v dalších letech by měla klesat. Loni bylo maximum 600 milionů Kč.
\"Česká pošta má i nadále zájem základní poštovní služby provozovat a své další kroky bude realizovat v návaznosti na postup ze strany ČTÚ,\" doplnil Vitík.
jsa rot