Společnost Agrokor je největším balkánským zaměstnavatelem, pracuje v něm na 60.000 osob, z toho dvě třetiny v samotném Chorvatsku. Vytváří 15 procent hrubého domácího produktu Chorvatska. V dubnu na něj Záhřeb uvalil státní správu a dal mu čas do července 2018, aby se dohodl s věřiteli a vyhnul se tak bankrotu.
V souvislosti s finančními problémy Agrokoru je vyšetřováno 15 osob včetně zakladatele firmy Ivicy Todoriče, který byl v úterý v Londýně zatčen a poté propuštěn na kauci.
Mezi věřitele společnosti patří držitelé dluhopisů, domácí i zahraniční banky i dodavatelé. Největší sumu - 1,1 miliardy eur (28 miliard Kč) - dluží ruské Sberbank. Ta už proti Agrokoru zahájila soudní řízení v Srbsku a Bosně, kde může vysoudit až 115 milionů eur. \"Kdyby od řízení odstoupila, mohl by její dluh být uznán,\" prohlásil správce dluhu.
Každopádně ruská banka není v pozici, aby mohla konečné urovnání s věřiteli zablokovat, protože to mohou udělat jen věřitelé s minimálně 66procentním podílem na pohledávkách a nárok Sberbank je pod 20 procenty.
Správce dluhu poznamenal, že žádná z firem koglomerátu nebude před finálním urovnáním nabídnuta k prodeji. O případných odpisech spekulovat odmítl, podle analytiků, které oslovila agentura Reuters, ale někteří věřitelé budou muset přistoupit na odepsání až 70 procent své pohledávky.