Rozhodnutí, které vstupuje v platnost, jakmile budou zpracovány konkrétní předpisy, zahraniční investoři vítají. A to i když zatím není jasné, jak se nová pravidla budou zavádět do praxe.
Zahraniční finanční společnosti, které vytvářely společné podniky s čínskými firmami, v nich nově budou moci získat 51 procent. Postupně bude omezení zrušeno úplně. Dříve mohli cizinci přebírat pouze roli partnerů a v takovém společném podniku získat maximálně 49 procent.
Peking s plánem přichází po rostoucímu tlaku ze strany západních vlád a firem. První kroky ke zmírnění restrikcí pro cizince ve finančním sektoru ale přišly už dříve, když země cizincům umožnila obchodovat na trzích pevninské Číny přes Hongkong, připomněla agentura DPA.
Na celkovém objemu bankovních aktiv v Číně, který dosahuje 181,7 bilionu jüanů (600 bilionů Kč), mají zahraniční banky podle studie KPMG podíl pouze 1,4 procenta. Jejich průměrná návratnost aktiv a vlastního kapitálu je proti čínským rivalům zhruba na polovině.
Cestu do Číny a setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem tento týden označil americký prezident za \"velmi produktivní\". Čínské a americké firmy během jeho návštěvy podepsaly dohody v celkovém objemu čtvrt bilionu dolarů (5,5 bilionu Kč).