Podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy by se problematika zahraničního obchodu měla přesunout pod ministerstvo zahraničí. \"Namísto ministerstva průmyslu a obchodu potřebuje ČR spíš ministerstvo hospodářství, místo ministerstva zahraničních věcí pak ministerstvo zahraničních věcí a obchodu,\" řekl. Podle něj se daří víc podporovat export aktivitou zastupitelských úřadů a důvěra firem ve služby státu roste.
\"Můžeme si skutečně dovolit deset státních institucí na podporu vnějších ekonomických vztahů s provozními náklady více než dvě miliardy ročně? Nastal čas integrace a synergií,\" řekl Tlapa. Systém podpory vnějších ekonomických vztahů také musí být podle něj co nejefektivnější. Nyní v něm jsou duplicity a má stále nízkou nákladovou efektivnost.
Čeští vývozci nyní podle něj musí zvýšit přidanou hodnotu exportu, podíl služeb a ziskovosti exportu. Sílící koruna a tlak na růst mzdových nákladů konkurenceschopnost českých firem snižují. \"Problém není teritoriální orientace našeho vývozu, ale přidaná hodnota našich řešení. Konkurenceschopnost začíná doma - v systému vzdělávání, v investici do inovací, v efektivnosti státu a v podnikatelském prostředí,\" uvedl Tlapa na twitteru.
Asociace již dříve uvedla, že překotný růst mezd v Česku, jehož dynamika výrazně předbíhá růst produktivity práce, může mít do budoucna fatální dopad na konkurenceschopnost českých výrobků v zahraničí. \"Každé jedno procento, které koruna získá, ukrojí z růstu českého exportu 0,4 procentního bodu. Ale nedostatek lidí škrtí export ještě víc, o 1,5 až pět procentních bodů,\" uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Export českých firem dosáhl loni 3,97 bilionu korun, což byl rekord. Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) český export poprvé byl více než jedno procento světového exportu.