Solar Global postaví na Prostějovsku obří bateriové úložiště

14.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. listopadu (ČTK) - Skupina Solar Global postaví příští rok u obce Ochoz na Prostějovsku největší bateriové úložiště energie ve střední a východní Evropě. Informovala o tom dnes ČTK. Systém bude mít kapacitu deset megawatthodin (MWh). Bude tak zhruba desetkrát větší než podobná zařízení, která dosud v Česku vznikají. Výši investice společnost nesdělila. Podle informací ČTK by při současných cenách technologií mohla činit asi 200 milionů korun.

\"Elektrická energie, která bude v baterii akumulovaná, bude využitelná při výkyvech distribučních soustav nebo při zvýšené poptávce po energii. Baterie o kapacitě deseti megawatthodin například dokáže během výpadku dodávek proudu zásobovat po dobu jedné hodiny 20.000 domácností,\" uvedl dnes zakladatel Solar Global Vítězslav Skopal.

Solar Global v současnosti dokončuje výstavbu svého prvního bateriového úložiště v Prakšicích na Uherskohradišťsku. Bude mít kapacitu přes jednu MWh, slavnostně bude spuštěno na konci listopadu. Náklady projektu činí zhruba 20 milionů korun. Spuštění zařízení o podobné velikosti dokončuje také společnosti E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku.

Bateriový systém pro ukládání energie plánuje postavit také ČEZ. Generální ředitel firmy Daniel Beneš minulý týden v rozhovoru s ČTK uvedl, že vznikne v Tušimicích na Chomutovsku. Stavba má začít příští rok, firma chce spustit zařízení na přelomu let 2018 a 2019. Projekt ČEZ by měl být mírně větší než dosud realizované projekty v Prakšicích a Mydlovarech, výši investice Beneš nesdělil.

Výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek v srpnu ČTK řekl, že velkých bateriových úložišť energie se může v Česku do začátku roku 2019 začít stavět kolem dvaceti. Fousek působí také jako ředitel společnosti Solar Global Energy, která patří do skupiny Solar Global.

Asociace už dříve uvedla, že prosazuje, aby velké bateriové systémy měly v energetické legislativě podobné postavení, jako mají přečerpávací vodní elektrárny a mohly být využívány jako regulační zdroj, tak jak tomu je v některých západních zemích.

Skupina Solar Global, byla založena v roce 2009 a je jedním z předních českých výrobců fotovoltaické energie. Vlastní zdroje o celkovém instalovaném výkonu kolem 40 MW a další zdroje nakupuje a staví. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK