Norský státní investiční fond se chce zbavit energetických akcií

16.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Oslo 16. listopadu (ČTK) - Norský státní investiční fond se chce zbavit akcií ropného a plynárenského průmyslu v hodnotě asi 35 miliard dolarů (759 miliard Kč) včetně akcií společností Royal Dutch Shell Plc a Exxon Mobil Corp s cílem ochránit ekonomiku, která je největším západoevropským producentem ropy. Fond, jehož hodnota v září přesáhla jeden bilion dolarů, je největší svého druhu na světě a k růstu jeho aktiv dosud přispíval nejvíce právě energetický sektor. Oborový index Stoxx Europe 600 po zprávě smazal dnešní zisky a propadl se o 0,4 procenta, napsala agentura Bloomberg.

Nebude-li Norsko investovat do akcií ropných firem, bude méně zranitelné vůči propadům cen ropy, uvádí se v prohlášení fondu. Ministerstvo hospodářství k tomu uvedlo, že plán fondu studuje a rozhodne o něm nejdříve příští rok na podzim.

\"Naším cílem je diverzifikovat rizika ohrožující bohatství státu,\" uvedl dnes v rozhovoru pro Bloomberg Egil Matsen, zástupce guvernéra centrální banky, který je zodpovědný za dohled nad fondem. K tomu podle něho pomůže právě eliminace vlivu cen ropy.

Přestože fond zdůrazňuje, že jeho plán nevychází z žádné prognózy cen ropy ani ropného průmyslu, na producenty ropy bude mít pravděpodobně negativní dopad.

Odprodeje akcií ropného a plynárenského sektoru by po prodeji většiny akcií uhelných firem znamenaly druhý mezník v činnosti fondu.

Fond, který byl ve své současné podobě založen v roce 1998, získává prostředky z příjmů Norska z ropy a zemního plynu. Spravuje ho centrální banka s cílem střádat obyvatelům Norska peníze na důchod. Fond investuje výnosy z rozsáhlé těžby ropy a plynu v Norsku. Vlastní podíly ve zhruba 9000 firmách po celém světě a 1,5 procenta všech akcií obchodovaných na burzách.

Investiční strategie fondu klade důraz na etické, sociální a environmentální ohledy. Fond například neinvestuje do firem, které byly obviněny z porušování lidských práv, ze zaměstnávání dětí či z vážného znečišťování životního prostředí. Vyhýbá se i zbrojařskému a tabákovému průmyslu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK