\"Dohoda s OPEC má přímý negativní dopad na naši produkci ropy a nepřímo se promítá do poklesu investiční aktivity,\" prohlásil Oreškin. Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí zvolnila tempo růstu na 1,8 procenta z 2,5 procenta ve druhém čtvrtletí, což byl nejlepší výsledek od třetího kvartálu 2012. Podle Oreškina by Rusko po dvou letech recese mělo letos vykázat více než dvouprocentní zvýšení, některá dílčí data včetně maloobchodních tržeb ale podle Reuters vzbuzují pochybnosti, zda oživení vydrží.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se s Ruskem a dalšími nečlenskými státy dohodla podpořit ceny ropy omezováním těžby celkově o zhruba 1,8 milionu barelů denně od letošního ledna. Její platnost končí v březnu příštího roku a právě příští týden, 30. listopadu, budou signatáři jednat o prodloužení paktu, a to případně až do konce roku 2018. Podle stávající dohody Rusko omezuje těžbu ropy o 300.000 b/d. Sjednané limity vycházejí z úrovně těžby v říjnu 2016.
Ministr energetiky Alexandr Novak v pondělí v této souvislosti řekl, že Rusko by se mělo před zasedáním OPEC rozhodnout, jakou pozici k jednání o budoucnosti dohody zaujme a že o tom jedná s představiteli ruského ropného průmyslu.
Přední světový vývozce ropy Saúdská Arábie podle zdrojů agentury Reuters lobbuje za prodloužení dohody o devět měsíců. Agentura podotýká, že díky omezování nabídky se cena ropy poprvé od roku 2015 dostala nad 60 dolarů za barel a pro ruskou ekonomiku závislou na příjmech z ropy a zemního plynu tak byla přínosná. Podle názoru analytika moskevské společnosti Macro-Advisory Chrise Weafera Rusko prodloužení dohody nepodpoří, pokud cena zůstane v rozpětí 60 až 65 USD/barel, případně bude vyšší, v obavách z následného propadu. \"Moskva už se v posledních letech musela vypořádat s ekonomickými a sociálními důsledky dvou kolapsů cen ropy - v období 2008-2009 a od roku 2014. Hrozba třetího zřejmě převáží finanční přínos, který by přinesly do té doby vyšší ceny ropy,\" uvedl Weafer.