KSČM chce referendum kvůli připravované fúzi teplárny Plzeň s EPH

27.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 27. listopadu (ČTK) - KSČM Plzeňského kraje chce vyhlásit místní referendum kvůli připravované fúzi městské teplárny v Plzni s holdingem EPH miliardáře Daniela Křetínského. Shání podpisy pod petice. K vyhlášení plebiscitu jich potřebuje přes 17.000, což reprezentuje desetinu obyvatel Plzně. KSČM protestuje proti vyvedení Plzeňské teplárenské z majetku města, řekli dnes novinářům mluvčí krajského výboru strany Richard Pokorný a jeho předseda Miroslav Kavij.

Zastupitelé města budou 14. prosince rozhodovat, zda půjde teplárna samostatnou cestou a uhradí do roku 2021 modernizaci za 1,5 miliardy korun, nebo se spojí s EPH. Křetínského holding, který už vlastní druhého největšího výrobce tepla a elektřiny ve městě, Plzeňskou energetiku, má podle záměrů vedení města získat v nově vytvořeném společném podniku maximálně 35procentní podíl. Po spojení s modernizovanou Plzeňskou energetikou by náklady na obnovu teplárny, nutné kvůli novým emisním normám EU, klesly na třetinu.

\"Jednoznačně odmítáme jakoukoliv změnu ve vlastnictví či postavení Plzeňské teplárenské, která by znamenala přechod této společnosti nebo její části do soukromých rukou,\" napsali komunisté na leták, který distribuují po regionu s hlavičkou Teplárna patří Plzni a zisky z ní jejím občanům. Žádají občany, aby se připojili k petici zastupitelstvu a pod návrh na uspořádání referenda.

Podle Křetínského vyjádření z konce června by měl společný podnik vyšší \"turbínovou i kotelní kapacitu\" a bude významnějším hráčem na trhu elektřiny. Společně by měl dlouhodobě nakupovat levnější uhlí a lépe řešit případné havárie. Podle zastupitele Jiřího Bise (ČSSD) mají obě firmy propojenou teplovodní síť a vždy spolupracovaly. Kdyby zůstala teplárna plně městská, byla by jen lokálním zdrojem.

Právě pokles cen silové elektřiny a výdaje na emisní povolenky snižují dlouhodobě čistý zisk největšímu dodavateli tepla na západě Čech. Loni klesl o 31 procent na 129 milionů Kč. Městská firma, která prodává teplo za jednu z nejnižších cen v ČR, dává městu do rozpočtu na dividendách desítky milionů ročně, letos 60 milionů Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK