Mezi malé podniky jsou řazeny podniky, které zaměstnávají méně než 50 osob a jejichž roční obrat nebo bilanční suma roční rozvahy nepřesahuje 10 milionů EUR. Mezi střední podniky jsou řazeny společnosti, které nepatří do kategorie malých podniků a zaměstnávají méně než 250 zaměstnanců a jejich roční obrat nepřesahuje 50 milionů EUR nebo jeho bilanční suma roční rozvahy nepřesahuje 43 milionů EUR.
Význam malých a středních podniků
Malé a střední podniky patří ve většině tržních ekonomik k základům zdravého podnikatelského prostředí a velkou měrou se podílejí na tvorbě HDP. V unijní osmadvacítce (EU 28) tento segment generuje v průměru 58 % HDP. V České republice tvoří tento podíl přibližně 40 % HDP a malé a střední podniky se podílejí na více než polovině českého exportu.
České malé a střední podniky měly minulé století velmi bouřlivé. Po nástupu socialismu bylo nucené zestátnění a jejich majetek se stal majetkem nás všech. Socialismus byl pro malé a střední dobou temna. Po Sametové revoluci ovšem přišla divoká devadesátá léta a možnost rychlého zbohatnutí i bankrotu. Nyní již řada českých malých a středních podniků je stabilizováno a etablováno na našem a mnohdy i zahraničním trhu.
Trendy u malého a střední podnikání
V rámci malých a středních podniků jsou významnými segmenty strojírenství, IT, online služeb a samozřejmě mnoho malých a středních podniků je navázáno na automobilový průmysl. Naopak v zemědělství je počet malých a středních podniků mnohem menší než oproti jiným zemím EU. Průměrná plocha českých zemědělských podniků tak činí 133 hektarů, což je nejvíce ze států Evropské unie (průměr v Evropě je 16 hektarů).
Trendem v oblasti malých a středních podniků bude i nadále tzv. Průmysl 4.0, což je zapojení digitalizace a automatizace do výroby, „chytré továrny“, 3D tisk, cloudová uložiště, internet věcí a další růst role internetu a kontroly na dálku.
Nejlepší malé a střední podniky Jihomoravského kraje
Regionální Hospodářská komora Brno vyhlásila nejlepší podniky jižní Moravy. Průběh soutěže komentoval její ředitel Čeněk Absolon takto: „V letošním roce bylo nominováno 303 firem. RHK Brno nominuje všechny své členské malé a střední firmy, k dalším nominacím pak byla vyzvána veřejnost prostřednictvím webu komory.“
Absolutním vítězem se stala společnost Holek Production, která vyrábí zařízení pro šití, úpravu a údržbu oděvů v domácnosti. V oboru šicích strojů působí od roku 1990 s celkovou výrobou více než 1,5 milionu šicích strojů. Ve výrobě šicích strojů společnost stále pokračuje, avšak hlavní položkou jejího portfolia se postupně stává výroba rotačních napařovacích mandlů pro domácnost i komerční prostředí.
Na druhém místě skončily díky rovnosti bodů hned dvě firmy. Jde o PEaPE METAL, s. r. o., podnikající v kovovýrobě, a společnost HUTIRA – BRNO, s. r. o., která působí zejména v oblasti plynárenství, energetiky a vodárenství. Jejím nosným programem jsou dodávky a výroba zařízení pro regulaci tlaku, filtraci a měření spotřeby v přepravních, distribučních a spotřebních plynovodech. Třetí příčku obsadila společnost Arch. Design, s. r. o., jež se věnuje urbanismu, architektuře, stavební projekci, inženýrské činnosti, projektům interiérů, vizualizacím a počítačovým animacím návrhů.
Čtěte také:
Kolik utržil Internet věcí v roce 2016?
Která země má nejlepší podmínky pro podnikání?
5 výhod podnikání při zaměstnání
Co je Regionální hospodářská komora Brno?
Regionální hospodářská komora Brno (RHK Brno) je největší regionální komora v České republice. Sdružuje celkem 440 podnikatelů, jejichž celkový obrat je téměř 200 mld. Kč. Tyto společnosti zaměstnávají téměř 57 tisíc lidí. RHK Brno podporuje své členy pomocí poradenství, networkingu a poskytuje platformu pro vzájemné vyměňování zkušeností a navazování obchodních styků.
Zdroje: Ministerstvo průmyslu a obchodu, ČNB a společnost Lesensky