Zdražení představuje pro průměrného spotřebitele růst nákladů asi o 60 korun za rok. Voda na Hradecku je v porovnání s okresními vodárenskými společnostmi v hradeckém kraji tradičně nejdražší.
Cena vody na Hradecku se skládá z takzvané pohyblivé a pevné složky. Pohyblivá cena za odebrané množství příští rok vzroste o 1,72 koruny na 92,02 koruny za metr krychlový vody. K tomu odběratelé podle výše odběru ještě platí pevnou složku. Například odběratel v rodinného domku či bytového domu se čtyřmi až pěti byty zaplatí ročně v pevné složce 1146 korun místo letošních 1127 korun.
Městy a obcemi vlastněný VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do tohoto majetku. Provoz sítí, včetně fakturací klientům, zajišťuje společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let. Ceny vody schvaluje VAK.
Hlavním zdrojem příjmů VAK Hradec Králové je nájemné z pronájmu vodárenského majetku a dividenda od Královéhradecké provozní, v níž VAK vlastní 34 procent akcií. Výše ročního nájmu od roku 2006 vzrostla ze 144 milionů korun na 252 milionů korun v roce 2018. VAK od roku 2006 investoval do obnovy vodárenského majetku přes 2,5 miliardy korun. Na investice vedle vlastních zdrojů firma použila i dotace od ministerstva zemědělství a komerční úvěry. Evropské dotace VAK nečerpá. Loni VAK vytvořil zisk 43 milionů korun při výnosech 261 milionů korun.
Vodné a stočné zdražilo letos v Česku v průměru o jedno až tři procenta. V některých regionech se ale podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR ceny snížily. Průměrná cena měla letos dosáhnout 84,68 Kč/m3.
Zdeněk Rychtera dr