\"Dnes se situace jeví dobře, ale pokud se aktivita soukromého sektoru zásadně nezlepší a nedojde ke všeobecnému růstu reálných mezd, dnešní míru růstu si neudržíme,\" uvedla hlavní ekonomka OECD Catherine Mannová v rozhovoru pro agenturu Reuters. Dodala, že ekonomiku stále podporují opatření ve finanční a měnové politice, hodně práce ale zbývá udělat. \"Zejména společnosti nevynaložily dostatečné prostředky, aby kompenzovaly amortizaci stávajících aktiv, natož aby investovaly do budoucího růstu,\" řekla Mannová. Navzdory slabé investiční činnosti podniky i domácnosti v řadě zemí díky levným úvěrům vesele utrácely a mohou pocítit zpřísňování politiky centrálních bank.
Světovou jedničkou je eurozóna, která letos s růstem 2,4 procenta předčila všechny přední vyspělé ekonomiky. V příštím roce se ale její tempo podle OECD zvolní na 2,1 procenta a v roce 2019 dále na 1,9 procenta. Hospodářství Spojených států by mělo letos stoupnout o 2,2 procenta. Příští rok, kdy ho pravděpodobně bude stimulovat daňová reforma, zrychlí na 2,5 procenta, v dalším roce ale zřejmě zpomalí na 2,1 procenta.
Co se týče Japonska, tam se růst ekonomiky v příštích dvou letech sníží na 1,2, respektive 1,0 procenta z letošních 1,5 procenta. Hospodářství ohrožuje především státní zadlužení, které je na úrovni 220 procent HDP a mezi státy OPEC dosud nejvyšší.
Růst HDP v České republice OECD pro letošek předpovídá na 4,3 procenta. V příštích dvou letech má tempo poklesnout na 3,5 procenta (2018) a 3,2 procenta (2019).