Slovenská centrální banka považuje zadlužení Slováků za rizikové

28.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 28. listopadu (zpravodaj ČTK) - Zadluženost domácností na Slovensku s ohledem na velikost ekonomiky dosáhla maximálních hodnot v regionu střední a východní Evropy. Informovala o tom dnes slovenská centrální banky (NBS), který zmiňovaný vývoj označila za rizikový.

 

\"Nejvýraznějším rizikem je intenzivní růst zadluženosti domácností. Tempo růstu je takové, že jsme se dostali na nejvyšší úroveň v regionu střední a východní Evropy. Tento růst pokládáme za nadměrný,\" řekl člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček.

 

Za první tři čtvrtletí letošního rok úvěry domácnostem na Slovensku vzrostly meziročně o 13,6 procenta. Podle Dvořáčka to ovlivnil hlavně pokles úrokových sazeb a marží bank.

 

Zadluženost slovenských domácností se zvyšuje nepřetržitě od roku 2005 jako v jediné zemi v EU. Tento vývoj pokračuje navzdory tomu, že NBS letos zavedla opatření s cílem omezit poskytování půjček na bydlení rizikovým klientům. V příštím roce vstoupí v platnost regulace v oblasti spotřebitelských půjček. Podle Dvořáčka je centrální banka připravena přijmout i další opatření.

 

Vysoká míra zadluženosti domácností podle NBS přináší vícero rizik, když se zvyšuje finanční zranitelnost domácností v případě mimořádných událostí jako jsou pokles příjmů či ztráta zaměstnání.

 

Ke zvyšování objemu poskytnutých půjček obyvatelům na Slovensku dochází v době nízkých úrokových sazeb, ekonomického růstu a poklesu míry nezaměstnanosti na historická minima. V zemi pod Tatrami roste objem poskytnutých půjček na bydlení i spotřebitelské úvěry. \"Nárůst zadluženosti nesouvisí se zlepšením ekonomických fundamentů,\" upozornila NBS, která zároveň nevyloučila další zpřísnění kapitálových požadavků ve finančním sektoru. Zvyšuje se také objem úvěrů, které čerpají podniky.

 

Právě rostoucí objem poskytnutých půjček a pokles nákladů na nesplácené úvěry kompenzovaly podle NBS snížení úrokových marží. Peněžní ústavy na Slovensku za první tři čtvrtletí letošního roku své hospodaření po očištění o jednorázové vlivy zhruba udržely na loňské úrovni.

 

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK