Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, velmi nízké v ČR

28.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 28. listopadu (ČTK) - Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla. Obyvatelé 170tisícového města zaplatí 513 Kč/GJ včetně DPH, což bude nadále jedna z nejnižších cen v Česku. Pokud se městská firma Plzeňská teplárenská sloučí se soukromou Plzeňskou energetikou, o čemž zastupitelé rozhodnou 14. prosince, bude současná cena tepla platit také v letech 2019 až 2021, což vychází ze společné deklaraci o fúzi. ČTK to řekli předseda představenstva Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela a místopředseda představenstva Plzeňské energetiky Václav Pašek.

Společná firma s názvem Plzeňská teplárenská a.s. by měla vzniknout k 1. lednu 2019. Město Plzeň, které je dnes jediným vlastníkem Plzeňské teplárenské, by v ní mělo 66procentní podíl a blokační minoritu 34 procent by získal holding EPH Daniela Křetínského. EPH je dnes stoprocentním vlastníkem Plzeňské energetiky, která by fúzí zanikla.

\"V 2018 nebude žádný nárůst ceny, to už odsouhlasilo představenstvo,\" řekl Drápela. Do dalších let to podle něj samotná Plzeňská teplárenská není schopná zaručit. \"Pan Křetínský je ale přesvědčen o tom, že díky všem synergickým efektům obou společností je to schopen zaručit i na další tři roky,\" komentoval možné splynutí firem.

Nižší cenu tepla než Plzeň má jen Hradec Králové, tedy Elektrárna Opatovice, což je ale elektrárna, nikoliv teplárna. Současnou cenu pro domácnosti drží Plzeňská teplárenská podle Drápely od roku 2015. \"Také díky tomu se nám nikdo (od centrálního zdroje) neodpojil, což je velmi důležitý element,\" uvedl.

Podle současného rozložení sil v zastupitelstvu bude zřejmě fúze 14. prosince schválena. Proti je zatím jen KSČM, která chce vyhlásit místní referendum proti vyvedení Plzeňské teplárenské z majetku města. Teplárna musí podle zpřísněných emisních norem EU investovat do roku 2021 do modernizace 870 milionů až 1,6 miliardy korun. Zůstane-li samostatná, musela by tuto sumu vydat ze svého. Potvrdí-li zastupitelé města 14. prosince fúzi, nutné investice teplárny se výrazně sníží.

Plzeňská energetika je modernizovaná, takže by teplárna podle Drápely obnovila pouze jeden kotel za 350 milionů Kč.

Nový společný podnik by byl významnějším hráčem na trhu elektřiny a EPH by mu podle politiků pomohla zajistit lepší ceny hlavně za takzvanou špičkovací energii, tedy podpůrné služby pro ČEPS. \"Spojení znamená významné úspory v provozních nákladech, jednorázově v investicích, ale také zvýšení dividendy,\" uvedl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Podle aktuálního ocenění má Plzeňská teplárna hodnotu 3,7 miliardy korun a Plzeňská energetika 1,3 miliardy Kč. EPH by podle tohoto poměru získalo v nové firmě téměř 28 procent akcií. Křetínský ale chce 34 procent, takže doplatí několik set milionů korun, které by Plzeňská teplárenská použila na oddlužení a refinancování úvěrů na \"zelený\" kotel na biomasu a spalovnu komunálního odpadu. Firma nyní dluží 1,4 miliardy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK