Pardubické vodárny zdražují vodu o více než šest procent

29.11.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Pardubice 29. listopadu (ČTK) - Pardubickým domácnostem příští rok zdraží vodné a stočné o 6,16 procenta na 89,60 koruny za metr krychlový. Cenu ovlivňují nákladné investice, inflace i spotřeba vody. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.

\"O ceně rozhodují akcionáři. Diskuze o zvýšení byla bouřlivá. Na jednu stranu je otázka politická, příští rok jsou volby. Ale pak se řeklo, že musíme řešit zastaralost vodovodní sítě,\" uvedl Fedák.

Vodárny jsou akciovou společností, která není součástí koncernu, nemá organizační složku v zahraničí a nedrží vlastní akcie. Majoritním vlastníkem je město Pardubice s 42,74 procenty akcií. Vodárny zajišťují dodávky pro 35.000 odběrných míst na Pardubicku včetně krajského města.

V letech 2013 až 2016 cena vody v regionu Pardubic nestoupala, za vodné a stočné lidé platili 80 korun, letos je stojí o 4,40 koruny za metr krychlový víc. V příštím roce se však očekává dvouprocentní infalce, což je jeden z důvodů, proč cena vody poroste.

Dalším argumentem, proč akcionáři růst ceny podpořili, jsou investice. Vodárny letos zahájily modernizaci úpravny vody v Mokošíně, což bude stát téměř 160 milionů korun, a opraví skupinový vodovod v Holicích za necelých 50 milionů korun.

Skupinový vodovod a úpravna vody v Mokošíně zásobuje vodou 21.000 obyvatel regionu Přelouče. Investici podporují evropské dotace, vodárny proto musí dodržet podmínky poskytovatele, který mimo jiné určuje, kolik bude vodné a stočné stát. V případě rekonstrukce v Holicích zase vodárny dotace nemají a hradí je plně ze svého rozpočtu.

Podle loňské statistiky klient pardubických vodáren spotřeboval v průměru 85 litrů vody denně, zatímco ještě koncem 90. let byla denní spotřeba až 300 litrů. Lidé už zpravidla mají úsporné myčky, pračky i vodovodní baterie. Některé rodiny také dávají přednost baleným vodám a nepijí vodu z kohoutku.

\"Bohužel reklama na balené vody je masivní, přitom je xkrát dražší než z vodovodu,\" dodal Fedák.

V Pardubicích také ubyla řada podniků, které v minulosti odebíraly velké množství vody, nefunguje tu už lihovar, pivovar snížil produkci a z Pardubic odešla armáda. Naopak mírně se ve spotřebě projevilo sucho. Odběr vody se zvýšil na vesnicích, kde mají lidé studny, v kterých kvůli dlouhodobému suchu ubývá voda.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK