Elektrickou energii, která bude v baterii akumulovaná, lze podle něj využít při výpadcích distribuční sítě nebo při zvýšené poptávce po energii. V případě, kdy je naopak energie v síti nadbytek, se baterie nabíjí. \"Výstupní výkon baterie může být maximálně jedna megawatthodina, přičemž tento výkon dokáže po dobu řekněme půl dne uživit přibližně 100, 150 domácností. Baterie dokáže v řádu jednotek sekund tuto energii obratem dodat,\" uvedl Tříska.
V prosinci bude společnost Solar Global, která úložiště vybudovala, novou baterii testovat, do ostrého provozu ji nasadí pravděpodobně v lednu. Úložiště slouží pro akumulaci přebytků energie v síti z jakýchkoliv zdrojů, včetně obnovitelných. Bateriový systém bude ve větším množství akumulovat elektrickou energii například ze slunce.
Úložiště v Prakšicích se skládá z kontejneru výkonných lithium-iontových baterií. \"Transformátor umožní přeměnu střídavého proudu z nízkého na vysoké napětí. Předpokládaná doba životnosti bateriového systému je minimálně 5000 cyklů. Jedním cyklem rozumíme jedno plné nabití a vybití,\" řekl akcionář Solar Global František Smolka.
Na příští rok plánuje společnost u Ochozu na Prostějovsku výstavbu největšího bateriového úložiště ve střední a východní Evropě. Disponovat bude baterií o kapacitě deset MWh. Bateriový systém s kapacitou jedné MWh dokončuje v Mydlovarech na Českobudějovicku také energetická společnost E.ON. Fungovat by měl začít v lednu. Podobně velké bateriové úložiště chystá i ČEZ. Příští rok ho začne stavět v Tušimicích na Chomutovsku, spustit ho chce na přelomu let 2018 a 2019.
Skupina Solar Global byla založena v roce 2009 a je jedním z předních českých výrobců fotovoltaické energie. Vlastní zdroje o celkovém instalovaném výkonu kolem 40 MWh a další zdroje nakupuje a staví. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky.