Strojírenství letos vzroste o 4,1 procenta, odhadují strojaři

05.12.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. prosince (ČTK) - České strojírenství letos meziročně vzroste o 4,1 procenta, v příštím roce zpomalí růst na 2,9 procenta. Tržby strojírenských firem se letos zvýší o 6,4 procenta. Vyplývá to ze studie, kterou na dnešním Setkání lídrů českého strojírenství zveřejnila analytická společnost CEEC Research. Oslovila v ní ředitele stovky tuzemských strojírenských firem. Růst sektoru očekává 93 procent z nich.

\"Strojírenství se zatím daří, zejména díky automobilovému průmyslu a celkovému stavu české ekonomiky. V oboru obráběcích a tvářecích strojů nastal od roku 2016 pokles, který pokračoval i v roce 2017. Od třetího kvartálu se začíná poptávka opět zvedat, a proto věříme, že rok 2018 bude úspěšný,\" uvedl ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík.

Podle ředitele Technologického parku Jihlava Jiřího Šubrta bude strojírenství v příštím roce pokračovat v růstu, který však bude značně pomalejší. Jako limitující faktor zmínil nedostatek pracovníků ve většině firem. Průměrné vytížení strojírenských kapacit je podle studie 93 procent. Přetíženost je způsobena právě nedostatkem pracovníků, který se dále prohlubuje. Pouhá tři procenta ředitelů uvedla, že mají pracovníků dostatek.

Předpovědi pro příští rok jsou kromě situace na pracovním trhu ovlivněny obavami z přehřívání ekonomiky, nejistotou vývoje na zahraničních trzích a dodavatelským charakterem českého strojírenského průmyslu.

Tržby by podle studie měly růst rychleji než množství práce. Letos o 6,4 procenta, příští rok téměř stejným tempem. \"V příštím roce očekáváme v průměru velmi nízký nárůst tržeb, doprovázený mírně vyšším růstem provozního zisku. Ve výsledku tedy očekáváme mírné zvýšení provozní ziskovosti proti posledním dvěma rokům,\" doplnil Miroslav Tabernaus z firmy TES Vsetín.

Aktuálně mají strojírenské firmy zakázky v průměru na 12,8 měsíce dopředu. Velké firmy s minimálním ročním obratem 250 milionů korun mají zakázky na 14,7 měsíce, malé a střední na deset měsíců. \"Mezi společnostmi existují obrovské rozdíly. Na jedné straně jsou firmy, které mají uzavřené rámcové kontrakty se svými dodavateli na několik let. Na druhé straně jsou firmy s jistotou práce na několik měsíců. V několika případech se jednalo dokonce pouze o jeden až tři měsíce,\" dodala ředitelka pro průmysl v CEEC Research Alena Burešová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK