Návrh rozpočtu v prosinci projedná krajské zastupitelstvo. Hlavní část příjmů Olomouckého kraje tvoří daňové výnosy, které se mají příští rok zvýšit o 7,9 procenta z letošních 4,1 miliardy korun na 4,425 miliardy. Předpokládaný růst této klíčové příjmové položky rozpočtu jeho autoři opřeli o vývoj letošních daňových příjmů i predikci ministerstva financí.
\"Další významnou položku v příjmech představují odvody příspěvkových organizací, které byly zvýšeny oproti roku 2017 z 80 procent na 90 procent. Příspěvek na výkon státní správy je oproti roku 2017 valorizován o pět procent,\" stojí v předkládací zprávě pro krajské zastupitele.
Podstatná část výdajů krajského rozpočtu připadne příští rok na investice, jejichž celková hodnota se má meziročně zvýšit o 21 procent na 1,334 miliardy korun. Provozní výdaje odborů hejtmanství v roce 2018 vzrostou o 12,2 procenta na takřka 770 milionů. \"Výdaje odborů krajského úřadu jsou navýšeny především z důvodu nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě,\" uvedli autoři návrhu.
Příjmy Olomouckého kraje mají v příštích dvou letech podle odhadu odborníků růst, avšak hejtmanství přesto asi nebude mít dostatek vlastních peněz na předfinancování projektů dotovaných z evropských fondů, protože jeho rozpočet zatěžují splátky předchozích úvěrů.
Olomoucký kraj bude až do roku 2023 ročně posílat 253 milionů korun na splátky dlouhodobých úvěrů. Po roce 2023 by měla výše splátek začít klesat. Návrh rozpočtu na příští rok počítá s dvěma úvěry v celkové hodnotě 300 milionů korun, které budou použity na investice. Třetina z této částky připadá na projekty spolufinancované Evropskou unií.
V letech 2006 až 2014 kraj kumuloval úvěry 4,6 miliardy korun na opravy silnic a další investice spolufinancované z fondů EU. Zadlužení kraje bylo tehdy podle údajů ministerstva financí nejvyšší v zemi. V posledních čtyřech letech se dluh snížil. Na konci roku 2016 kraj dlužil 3,7 miliardy korun. V závěru letošního roku má jeho zadluženost činit 3,636 miliardy.