Nastupující vláda Andreje Babiše (ANO) se doporučením Senátu nemusí řídit, i když i Babiš loni sliboval zavedení paušální daně nebo výjimku pro živnostníky s ročním obratem do čtvrt milionu korun. Zrušení či korekci EET měly v programu mnohé ze stran, které se v říjnových volbách dostaly do Sněmovny.
Senát přijal doporučení na základě petice, která požaduje zrušení EET. To ale horní komora odmítla. Senátor Ivo Valenta (za Soukromníky) neúspěšně požadoval nezavádění třetí a čtvrté vlny EET během příštího roku. Variantně navrhoval také to, aby se EET nevztahovala na živnostníky s obratem do jednoho milionu korun ročně, pro což ale hlasovalo jen 19 senátorů.
Tvůrci petice tvrdí, že EET přinesla podnikatelům nárůst byrokracie, ale šedou ekonomiku výrazně neomezila a zvýšení daňových příjmů nezlepšila s výjimkou restauračních zařízení. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová, která je kandidátkou na ministryni, kritice oponovala a řekla, že EET podporuje většina podnikatelů. Systém podle ní funguje. \"Celkově bylo zaevidováno už více než 3,5 milionu tržeb v celkové hodnotě stovek miliard korun,\" řekla senátorům. Do EET, která má podle ministerstva zlepšit daňové příjmy o 18 miliard korun, je nyní zapojeno zhruba 160.000 podnikatelů
Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Po hotelech a restauracích se od března letošního roku zapojily do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Třetí fáze má začít 1. března příštího roku a týká se občerstvení nebo farmářských trhů, čtvrtá fáze zahrne řemeslníky a má začít v červnu 2018.