Příští rok dá kraj na dostavbu 260 milionů, půjde o jednu z největších investic kraje v roce 2018. Od Armády ČR koupí kraj příští rok část pozemků v dolních kasárnách u vjezdu do areálu za 145 milionů, kde vznikne zázemí pro služby spojené s provozem letiště. \"Cílem je dostavba letiště, které bude fungovat jako mezinárodní, aby tady mohla přistávat letadla jako Boeing nebo Airbus, vybudování terminálu. Důležitá je radionavigace,\" řekla dnes novinářům hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Zhotovitelem stavby je firma Hochtief CZ, která v kraji zaměstnává 360 lidí.
Podle mluvčí letiště bude obtížná certifikace letiště na veřejné mezinárodní, což přijde po dokončení stavby. Už nyní zdejší odborníci proces připravují a konzultují s Úřadem pro civilní letectví. V Česku je nyní pět veřejných mezinárodních letišť s pravidelným provozem, a to v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.
Jihočeské letiště je v provozu bez světelné navigace i radionavigace, pouze za viditelnosti ve dne, počet vzletů a přistání je víceméně stálý. Letos to bude celkem kolem 7000 pohybů. \"Pozitivní je stále stoupající počet mezinárodních letů. Letos více než 700,\" řekla Vodičková.
Loni Jihočeské letiště využilo přes 14 milionů Kč investiční a provozní dotace od každého z akcionářů, jimiž jsou Jihočeský kraj a město České Budějovice. Tržby loni pokryly téměř 34 procent provozních nákladů. Čistý obrat byl loni 42,7 milionu Kč, meziročně o necelých devět procent vyšší. Zisk po zdanění letiště loni téměř zdvojnásobilo na 1,66 milionu Kč.
Areál letiště zabírá přes 300 hektarů, příští rok po koupi pozemků od armády se rozloha rozšíří. Je zde 120 budov. Jihočeské letiště má zhruba 40 stálých zaměstnanců, externě pro něj dělá dalších 20 lidí.
Letecký provoz zde začal v dubnu 2006. Do konce roku 2016 letiště odbavilo téměř 80.000 vzletů a přistání, z toho přes 4000 mezinárodních.
Letiště v Plané u Českých Budějovic patřilo po druhé světové válce mezi důležité základny československého a později českého letectva. Stíhací piloti však aerodrom, zkolaudovaný v původní podobě 13. prosince 1937 pro civilní provoz, opustili koncem roku 1994.