Deficit veřejných financí by se měl v příštím roce snížit na částku odpovídající 0,83 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Rozpočet počítá s vládním sociálním balíčkem za čtvrt miliardy eur (6,4 miliardy Kč), který zahrnuje například zvyšování minimální mzdy či platů úředníků a dalších státem placených zaměstnanců.
Na letošní rok byl původně plánovaný schodek 1,29 procenta HDP, podle posledního odhadu ministerstva financí ale kvůli výdajům na dopravní infrastrukturu a zdravotnictví dosáhne až 1,63 procenta HDP.
Vyrovnaného hospodaření by Slovensko mělo dosáhnout až v roce 2020, kdy jsou naplánovány další parlamentní volby. Ještě letos na jaře Ficova vláda předpokládala dosažení zmiňovaného cíle o rok dříve.
Rozpočtová rada upozornila, že vláda v dostatečné míře nevyužívá příznivých ekonomických podmínek k rychlejšímu ozdravení veřejných financí. Ve svém komentáři rada také uvedla, že k dosažení vyrovnaného rozpočtu v roce 2020 bude muset kabinet přijmout dodatečná opatření. Ze stejného důvodu kritizovala předlohu rozpočtu i opozice.
Slovensko v posledním období nedodržuje vlastní rozpočtové plány. Například loni schodek veřejných financí podle podzimní zprávy evropského statistického úřadu Eurostat dosáhl částky odpovídající 2,19 procenta HDP proti plánovaným 1,93 procenta výkonu ekonomiky.
Schodek samotného státního rozpočtu Slovenska na hotovostním principu podle schváleného návrhu dosáhne v příštím roce 1,97 miliardy eur. To by znamenalo zhruba stejnou hodnotu, jaká je plánována na letošní rok. Veřejné finance kromě státního rozpočtu zahrnují také například hospodaření samospráv či systém zdravotního a sociálního pojištění. Návrh rozpočtu počítá s tím, že většina ministerstev dostane přidáno.
Slovenský státní rozpočet na rok 2018 vychází z předpokladu zrychlení tempa růstu ekonomiky na 4,2 procenta. Počítá s dalším poklesem nezaměstnanosti a se zrychlením tempa inflace.