\"Jeden zájemce má exkluzivitu a s ním intenzivně jednáme,\" řekl bez dalších podrobností. \"Nemáme časový horizont (k dokončení prodeje). Je pro nás důležité, aby rozhovory skončily v souladu s našimi očekáváními,\" doplnil.
ČEZ chce odejít z Bulharska kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a také proto, aby se mohl soustředit na Českou republiku a střední Evropu a obnovitelné zdroje energie v zemích jako jsou Německo a Francie. Loni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.
K zahájení arbitráže s Bulharskem se ČEZ podle tehdejšího vyjádření rozhodl po zásazích bulharských institucí. Ty podle firmy její podnikání v Bulharsku poškozují. Jako důvod ČEZ uvedl i kritickou situaci na tamním energetickém trhu, která se dlouhodobě nezlepšuje. Firma vznesla nároky v řádu stovek milionů eur.
ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Firma v Bulharsku hledá kupce pro společnosti CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria a Free Energy Project Oreshets. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie.
Ve čtvrtek bulharský antimonopolní úřad povolil společnosti SIGDA koupit od ČEZ bulharskou černouhelnou elektrárnu Varna. ČEZ se na prodeji elektrárny dohodl v říjnu.