\"Jak je známo, většina (českého) exportu směřuje do členských států EU a samozřejmě máme u nás i většinu investorů (z EU),\" připomněl český premiér, pro kterého byl summit EU ve čtvrtek a dnešní bruselská jednání premiérou na evropské politické scéně.
Fiskální pakt, neboli Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, je mezivládní dohoda většiny zemí EU z roku 2012, od roku 2014 platí ve všech signatářských zemích. Týká se rozpočtové a dluhové disciplíny a především předpokládá, že příslušné nástroje země převezmou do své národní legislativy. Evropská unie nyní navrhuje, aby se její podmínky staly v budoucnu přímo součástí unijního práva.
Minulá vláda se v programovém prohlášení zavázala k paktu připojit. Podle Babiše se tak nestalo kvůli chybějící dohodě o tom, jakým poměrem hlasů má být věc schválena v Poslanecké sněmovně.
\"My to předložíme znovu. Nevidím žádný důvod, proč bychom to nepřijali. Jsme na tom velice dobře z hlediska veřejných rozpočtů,\" podotkl Babiš.
Dnešní debata v Bruselu se podle něj týkala například bankovní unie, kde se pohledy zemí stále liší. \"Někteří chtějí, aby hned byla dohoda, kdy budou všichni sdílet rizika a druzí říkají: ne, nejdřív si vyřešte rizika na úrovni členských států a teprve potom budeme sdílet,\" popsal situaci nový český premiér.
Babiš v debatě opět připomněl své oblíbené evropské témata zpětného přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. \"Budeme tenhle projekt nadále na úrovni ministra financí prosazovat,\" podotkl.