Zvýšení minimálních mzdových tarifů je podle svazu významně ovlivněno navýšením minimální mzdy, které zvýšilo dva nejnižší tarifní stupně o 11 procent a 9,8 procenta. Ostatní tarify se zvýší shodně o 5,2 procenta.
\"Vývoj v ekonomice a nedostatek pracovní síly tlačí na růst mezd v celém hospodářství. Reagovat na to musí také zemědělci, kteří zvyšují mzdy,\" uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle odhadu svazu vzrostou mzdy v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství v letošním roce o více než pět procent.
Loni mzdy v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, zůstávaly podle Zprávy o stavu zemědělství pod úrovní mezd v průmyslu i v celém národním hospodářství. Meziročně průměrná mzda v zemědělství vzrostla o 1,3 procenta na 21.478 korun měsíčně, průměrná mzda v celé ČR byla 27.589 Kč.
\"Jednání nebyla jednoduchá, ale jsem přesvědčen, že uzavřená dohoda zohledňuje jak současný vývoj na pracovním trhu, tak situaci v zemědělství,\" sdělil Pýcha po dnešním podpisu smlouvy.
Pro letošní rok stouply tarify v průměru o 3,79 procenta, smlouva byla podepsána v dubnu. Dnes uzavřená smlouva je platná a účinná od 1. ledna do 31. prosince 2018.
Zemědělců loni znovu ubylo, jejich počet se meziročně snížil o 1,2 procenta na 100.900. Více než polovina z nich je ve věku nad 45 let. Zpomaluje se tak tempo úbytku pracovníků, v předloňském roce jejich počet klesl o 1,4 procenta a v předchozích rocích byl úbytek ještě vyšší.