Celkové příjmy i výdaje státního rozpočtu Slovenska loni mírně klesly. Důvodem bylo například nižší čerpání peněz z EU a nižší spolufinancování projektů podpořených z evropských fondů.
Daňové příjmy státu, které tvoří hlavní část příjmů slovenského rozpočtu, proti roku 2016 vzrostly o 0,8 procenta na 11,15 miliardy eur (284,3 miliardy Kč). Ve srovnání se schváleným zákonem o státním rozpočtu byly daňové příjmy ale nižší o 3,3 procenta, hlavně kvůli nižšímu výnosu daně z příjmů právnických osob, než s jakým se počítalo.
Hospodaření státního rozpočtu má vliv i na zadlužení státu a na vývoj schodku veřejných financí, které zahrnují kromě jiného i hospodaření samospráv či systému zdravotního a sociálního pojištění. Na loňský rok vláda původně plánovala veřejný schodek odpovídající 1,29 procenta hrubého domácího produktu (HDP), podle dřívějšího odhadu ministerstva financí by deficit měl dosáhnout 1,63 procenta HDP.
Na tento rok počítá koaliční kabinet premiéra Roberta Fica se schodkem státního rozpočtu na hotovostním principu 1,97 miliardy eur. Deficit veřejných financí by měl klesnout na 0,83 procenta HDP, což by znamenalo nejnižší schodek v novodobé historii země.