Zvyšuje se minimální mzda
- Nejvýraznější změnou je zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč, což dělá 73,20 korun za hodinu. Co všechno ovlivní vyšší minimální mzda?
- Minimální mzda má vliv i na spoustu dalších sociálních dávek, nebo plateb. Například se promítne i do výše zaručené mzdy.
- Díky vyššímu vyměřovacímu základu roste v roce 2018 i zdravotní pojištění. Kolik zaplatí za zdravotní pojištění v roce 2018 různé skupiny obyvatel?
- Zvyšují se povinné minimální zálohy pro OSVČ a také povinné platby pro OBZP.
Mění se daně, pro některé z nás
- Zvyšují se daňová zvýhodnění na děti. Pokud tedy si dáváte děti do daní a čerpáte u zaměstnavatele daňový bonus, tak už za leden dostanete vyšší výplatu.
- Navíc děti si nově můžete dát do daní za rok 2017, i když jste OSVČ a daníte paušálem. Zároveň se ale také snižují limity pro paušální počítání výdajů.
- Změny ale nejsou jen pozitivní, zároveň se mění limity pro využití některých slev a mění se podmínky pro započítávání jednotlivých příjmů. Jaké jsou daňové změny 2018 k horšímu?
Kdo bude mít v roce 2018 víc peněz?
- Pokud si nejste jistí, jestli se daňové změny dotknou i vaší peněženky, ověřte si to v naší kalkulačce.
- Kromě daňových změn vláda přidala i důchodcům, kteří se dočkali značné valorizace starobních důchodů. O kolik si polepšíte jako důchodce v roce 2018?
- Více peněz získají také rodiny s dětmi, kromě vyššího zvýhodnění se můžou dočkat i zvýšení daňového odpočtu na školku na 12 200 Kč. Tato změna ale platí až pro zúčtování roku 2018.
- Zvyšují se také výplaty nemocenské u dlouhodobých nemocí a upravují se podmínky pro čerpání ošetřovného.
Co ještě nového?
- V roce 2018 můžou muži poprvé čerpat otcovskou dovolenou. Kdo na ni bude mít nárok a jak o ni zažádat? Změny se také dočkalo nastavení rodičovské dovolené.
- Ústavní soud značně proškrtal zákon o EET, takže nás čeká nejspíš brzy novela.
- Začne platit GDPR, neboli směrnice upravující nakládání s osobními daty. Víte, jak se na GDPR připravit?