Stát loni hospodařil se schodkem 6,2 mld. Kč, plán byl 60 mld. Kč

03.01.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. ledna (ČTK) - Státní rozpočet loni skončil se schodkem 6,2 miliardy korun, informovalo dnes ministerstvo financí. Předloni vykázal státní rozpočet přebytek 61,8 miliardy korun, loňský výsledek je druhý nejlepší od roku 1997. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU. Státní dluh loni stoupl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun.

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že výsledek loňského hospodaření státu ukazuje, že bývalá koaliční vláda hospodařila nejlépe ze všech vlád po roce 1993. Schodek rozpočtu je podle předsedy klubu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska příznivé číslo, které způsobil rychlejší než předpokládaný růst ekonomiky. Vláda však podle něj málo investuje. Podle ekonomického odborníka ODS Jana Skopečka ale není možné v době několikaletého růstu ekonomiky považovat schodek šest miliard za úspěch.

Příjem peněz z EU do státního rozpočtu loni klesl meziročně o 81,9 miliardy korun. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet ve schodku 1,3 miliardy korun, zatímco předloni to bylo 13,6 miliardy korun.

Loňský rozpočet byl schválen se schodkem 60 miliard korun. Proti plánu se na lepším výsledku podle MF podílely zejména daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení. K tomu pomohl efektivnější výběr daní a pokračující ekonomický růst doprovázený vysokou zaměstnaností a rostoucími platy v podnikatelském i veřejném sektoru, uvedl úřad.

Analytici oslovení ČTK se shodli, že za nižším než plánovaným schodkem státního rozpočtu je především dobrý výkon ekonomiky a nižší vládní investice. \"Proti roku 2016 byly hlavní změnou výrazně nižší příjmy z EU. Proti rozpočtovým plánům 2017 se pak realita lišila především výrazně vyššími daňovými příjmy hlavně díky růstu ekonomiky a zároveň nižšími investicemi,\" uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Výsledek rozpočtu podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy potvrzuje, že Česká republika má jedny z nejzdravějších veřejných financí v rámci EU. To podle něj ocení světové ratingové agentury a mezinárodní investorská komunita. Vláda si tak i nadále bude moci půjčovat za jedny z nejvýhodnějších podmínek, dodal.

Ministerstvo financí také informovalo, že státní dluh loni stoupl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadl dluh zhruba 153.000 korun. \"Klíčové je, že státní dluh je od roku 2014 stabilizován a klesá v relativním vyjádření k hrubému domácímu produktu,\" uvedl náměstek ministryně financí Petr Pavelek. Podíl státního dluhu na HDP loni klesl na 32,3 procenta z předloňských 33,8 procenta.

Ministerstvo dále uvedlo, že zhruba 15 procent dluhu, tedy 247,6 miliardy korun, je s nulovým nebo záporným výnosem. V průběhu roku ministerstvo využívalo příznivých podmínek na trhu a prodávalo krátkodobě státní dluhopisy někdy i za záporný úrok. Investoři tak v podstatě platili státu za to, že mu půjčují peníze.

sos jw

ČTK ke zprávě vydává datové vizualizace. Oprávnění uživatelé licence mohou využít níže přiložené kódy pro vložení vizualizací do webových stránek.

Vývoj státního rozpočtu:

Vývoj státního rozpočtu podle kapitol:

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK