Snaha zvýšit produkci energií v USA se ale střetává s námitkami ekologů, představitelů státu i některých podnikatelských skupin. Obávají se havárií a případných dopadů na turistiku na pobřeží USA.
Ministr vnitra Ryan Zinke prohlásil, že návrh programu těžby ropy a zemního plynu v kontinentálním šelfu na léta 2019 až 2024 se týká více než 90 procent rozlohy šelfu včetně oblastí, které Obamova administrativa vyjmula. Plán je součástí Trumpovy politiky \"energetické dominance\". Ministerstvo vnitra označilo 47 sektorů vhodných k pronájmu energetickým firmám, zatímco bývalý prezident Obama počítal jen s 11. Je to dosud nejvyšší počet, jaký kdy byl v rámci pětiletého plánu rozvoje těžby ropy a plynu nabídnut.
Před odchodem z Bílého domu Obama zakázal nové vrty pro těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a v některých částech Atlantiku. Trump loni v dubnu ministerstvu vnitra nařídil, aby Obamův plán přezkoumalo. Plán těžařům zakazuje vstup na 94 procent území kontinentálního šelfu.
Zákonodárci obou politických stran, ekologické skupiny a podnikatelé působící na pobřeží Atlantiku už před dnešním oznámením Trumpových plánů prohlásili, že jsou proti jakýmkoli snahám o zpřístupnění pobřežních vod těžbě. Argumentují ohrožením životního prostředí i cestovního ruchu. Je také otázkou, jaký přínos má Trumpův návrh mít, když kvůli nízkým cenám ropy a růstu pevninské produkce nemají firmy o pobřežní vody příliš velký zájem.