Za mírné snížení prodejů hypoték mohlo podle banky zejména snižování cenové dostupnosti nemovitostí kvůli pokračujícímu růstu cen rezidenčních nemovitostí a zpřísnění pravidel České národní banky pro jejich poskytování, zejména zavedení ukazatele maximálního LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy). Dalšími faktory bylo snížení nabídky nemovitostí k prodeji a mírný nárůst úrokových sazeb.
\"Vývoj hypotečního trhu v roce 2017 potvrdil, že Češi mají stále velmi vysoký zájem o pořízení vlastního bydlení, a to i přes rostoucí ceny rezidenčních nemovitostí a mírný nárůst úrokových sazeb,\" uvedl generální ředitel banky Jiří Feix.
V porovnání s rokem 2016 byl měsíční vývoj na trhu hypoték podle něj výrazně stabilnější. Rok 2016 totiž kvůli změně úvěrové legislativy účinné od 1. prosince 2016 přinesl v listopadu skokový 50procentní nárůst objemu uzavřených úvěrů. V roce 2017 byly meziměsíční odchylky v objemu udělených úvěrů minimální, pouze je patrný trend určitého snížení prodejů hypoték v druhém pololetí 2017 ve srovnání s prvním pololetím.
Zavedení zákona o spotřebitelských úvěrech se v roce 2017 naplno promítlo v postupech poskytování hypotečních úvěrů. Pravidla a postupy pro udělování hypotečních úvěrů jsou podle Feixe nyní mnohem přísnější a zároveň průhlednější pro klienty. Dvojí zvýšení dvoutýdenní repo sazby ze strany ČNB spolu se zpřísněním požadavků na maximální LTV přispěly k otočení trendu poklesu sazeb u hypoték. Nárůst úrokových sazeb v loňském roce však nebyl nijak dramatický, dodal Feix.
Feix odhadl, že průměrné sazby nově poskytnutých hypoték v prosinci 2017 dosáhnou 2,2 procenta, což představuje zvýšení o 0,43 bodu proti nejnižší hodnotě z listopadu 2016. \"Počítáme, že ve vazbě na další očekávaná zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB budou letos úrokové sazby hypoték i nadále růst,\" podotkl. Připomněl ale, že pro běžnou dvoumilionovou hypotéku na 25 let znamená zvýšení úrokové sazby o 0,1 bodu nárůst splátky asi o stokorunu měsíčně.