Vývoz a dovoz z Číny loni rostly nejrychleji za několik let

12.01.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peking 12. ledna (ČTK) - Vývoz z Číny se v loňském roce zvýšil o 7,9 procenta, což byl nejrychlejší růst od roku 2013. Dovoz pak vzrostl o 15,9 procenta, nejvíce od roku 2011. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad. Přebytek bilance zahraničního obchodu se Spojenými státy pak loni stoupl na nový rekord. Celkový přebytek zahraničního obchodu se snížil na 422,5 miliardy USD (8,9 bilionu Kč) z 486 miliardy USD v roce 2016.

V samotném prosinci růst vývozu i dovozu zpomalil po nečekaně prudkém zvýšení v předchozím měsíci. Export stoupl meziročně o 10,9 procenta. Analytici čekali sice zvýšení jen o 9,1 procenta, tempo růstu však zpomalilo z listopadových 12,3 procenta. Hodnota zboží a služeb dovezených do země pak byla vyšší jen o 4,5 procenta, když analytici čekali růst o 13 procent a v listopadu dovoz vystoupil až o 17,7 procenta. Přebytek obchodu v prosinci činil 54 miliard USD, což bylo nejvíce od ledna 2016.

Čína a mnohé další země závislé na obchodu těží z celosvětového růstu vývozu, který trvá zhruba rok a mnoho ekonomů očekává, že bude pokračovat i letos. Slabší údaje z prosince však poskytují další důkazy zpomalení tempa růstu druhé největší ekonomiky světa, protože vláda zesílila boj se znečištěním a snaží se zmírnit rizika vysokého zadlužení.

\"I když údaje o obchodu jsou často nestabilní, tento poslední pokles (objemu dovozu) je signálem, že domácí poptávka na konci loňského roku možná oslabila,\" uvedl ekonom Capital Economics Julian Evans-Pitchard.

Přebytek zahraničního obchodu se Spojenými státy loni stoupl na rekordních 275,81 miliardy USD. Překročil tak předchozí rekord z roku 2015, který činil 260,8 miliardy USD. Údaje vlády USA obvykle ukazují vyšší schodek s Čínou, protože Peking údaje často vztahuje jen na počáteční destinaci, jako Hongkong nebo jiný přístav, odkud putuje zboží dále.

Přebytek obchodu se zeměmi Evropské unie, která je největším obchodním partnerem, za loňský rok činil 127,2 miliardy USD.

Peking čelí rostoucímu tlaku z USA i Evropy kvůli stížnostem na obchodní bariéry a nepoctivé praktiky při vývozu, například nízké ceny oceli a některého dalšího zboží, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK